YoaView
[English] צור קשר קישורים גלריה המלצות אודות אתרים ועוד הרצאות מרתקות טיולי איכות גיבושטח אורחים מחו"ל

הי דרומה לבאר שבע                                                 חזרה לטיולי איכות - דרום

איזה זכרון צף אצלכם הקשור לבירת הנגב?

אצלי עלו ארבע אסוציאציות. מהן שלוש קשורות לצבא. אז כך:

• גלידה מונטנה בדרך לבסיס (שבטה, צאלים, מצפה רמון ועוד)
• ניווט לילה עירוני בבה"ד 1 – הניווט התחיל בחצות ועד אז הלכנו לראות סרט. לא היו הרבה אפשרויות. "מגרש השדים" הייתה הבחירה. הבעיה שבשלוש בלילה עבר הניווט ליד בית הקברות וכולנו פזלנו לצדדים...
• סורוקה – פעמיים פוניתי לשם – פעם כדור בקסדה בתרגיל יעד מבוצר ופעם שניה מטען בגוש קטיף. אפילו לא זכיתי להתאשפז.
• אחד אזרחי אמרנו : היי דרומה – לאילת כמובן...

כדי לכפור בתדמית זו ותוך חיפוש אחרי הפחות מוכר– חקרנו קצת את קורותיה של העיר הצהובה ואנו מציעים לכם לצאת דרומה לבאר שבע.


הטיול חושף צדדים מרתקים ולא מוכרים של העיר הדרומית. זו העיר השניה והאחרונה שבנו המוסלמים בכ- 1200 שנות שלטון מצטברות כאן בארץ הקודש.
שנת 1900 . מוקמת עיר בתכנון גרמני, רחובות שתי וערב ורחוב ראשי אחד המוביל אחר כבוד למבנה הממשל (סראיה) בראש הגבעה.
העיר יועדה לאוכלוסיה הבדווית בדרום ועד שנת 1948 גדלה אוכלוסייתה אט אט אך הגיע בסך הכל לכ- 3,000 נפש.
בלב האוכלוסיה הערבית השתכנו מספר משפחות יהודיות שאל סיפורן המרתק נתוודע בסיור.

קשה שלא להשוות את התפתחות באר שבע לעיר הצעירה ממנה בכעשור – תל אביב. שתיהן עברו כברת דרך מרשימה במשך מאה וקצת שנים. תל אביב גדלה כעיר עברית בעוד באר שבע היטלטלה בין עיר טורקית, בריטית, תושבים בדווים, קומץ יהודים, צבא מצרי פולש ושנות שלטון ישראלי שהביאו אותה להיות העיר השניה בגודל שטחה בישראל (רק מעט אחרי ירושלים).


הסיור יתמקד בעיר "הטורקית" הישנה ויכלול את האתרים הבאים (המבנים יסקרו מבחוץ):

• באר אברהם
• רחוב "העשרים מטר"
• טחנת הקמח היהודית
• בנין הסראיה
• גן אלנבי
• בית המושל
• המסגד
• בית עארף אל-עארף
• בית הספר לילדי השיח`ים
• תחנת הרכבת
• בית העלמין של חללי חבר העמים הבריטי

הנה קצת תמונות ופרטים נוספים:

אברהם אבינו חפר באר בבאר שבע, ואנשי אבימלך מלך גרר גזלוה מידיו. לאחר שהוכיח אברהם את אבימלך, כרתו שניהם ברית לאות בעלותו של אברהם על הבאר, וכעדות לכך מסר אברהם לאבימלך שבע כבשות, ".. עַל-כֵּן, קָרָא לַמָּקוֹם הַהוּא--בְּאֵר שָׁבַע: כִּי שָׁם נִשְׁבְּעוּ, שְׁנֵיהֶם". ברא` כא, לח .

  

מקור: אוסף "אמריקן קולוני"

 שתי וערב כמנהטן - תצלום אויר 1917 . אנו נצעד ממש כבתוך תצלום זה נביט בבתים המרשימים, נשתמש בהמחשות רבות ונחייה סיפורים מרתקים של העיר ואנשיה מאז היווסדה

  

 מרגש במיוחד סיפורן של שתי המשפחות היהודיות שהקימו בלב עיר בדווית-מוסלמית טחנת קמח תוך יחסי אחווה עם שכניהם. נתמקד במשפחת גורדון אל תולדותיה התוועדנו בעזרת צאצאי אותם חלוצים. איילה גורדון ריכזה את המחקר על קורות משפחת בעלה וביטאה את ממצאיה ותחושותיה בסדרת ציורים מקסימה המחייה את הווי הטחנה והעיר הדרומית שזה עתה קמה. נכיר את בתיה גורדון - אשת הברזל הידועה יותר בכינויה "אום מוסא" נעמוד על טרגדיות, אהבות ומאבק עיקש השזורים בקורות ההיסטוריים עד שניטש הבית בצל המאורעות. הנה שחזור הטחנה בשנת 1909 :

באדיבות איילה גורדון 

בניין הסראיה שימש במקורו כבית הממשל בנגב, והיה הבניין הציבורי הראשון בעיר, שממנו משל הקאימקאם התורכי על כל הנפה ועל תושביה הבדווים.
מראהו הנאה של הבניין, שחזותו הייתה כה יוצאת דופן בסביבתו, עוררה את התפעלות המבקרים האירופים בתקופה העות`מאנית. אחד המבקרים מעיד בשנת ,1914 ש "בנייני הממשלה עולים בטוב טעמם על הבניינים שלה ביפו ". (מקור התמונות הישנות בהמשף: אוסף ספרית הקונגרס)

 

כיכר העיר הטורקית

החליפה אדונים

 

ממול שוכן המסגד הגדול של שאף הוא מעוצב להפליא

 

מבנה יפיפה נוסף יועד להיות בית הספר לילדי השיח`ים. רוב חיו שימש המבנה למטרות אחרות כולל ללינת כותב שורות אלה בשבוע סדרת חינוך בלתי נשכחת עת היה המקום "בית החייל".

 

נספר על הרכבת שהוחשה לכאן בעת מלחמת העולם הראשונה בדרכה לסיני ועל עלילות חיפוש המים ששימשו לדודי הקיטור

 

31.10.1917 - הקרב לשחרור באר שבע - קרב מפתח בכיבוש ארץ ישראל ואחד מקרבות הפרשים האחרונים בהסטוריה. נבקר בבית העלמין של חללי חבר העמים הבריטי , נחפש את מצבתו של  סימור ואן דן-ברג ונספר על מעוטרי "צלב ויקטוריה" האגדי.

 

משך הסיור בעיר הטורקית - 2.5-3 שעות. נהדר לסיור ערב גם בקיץ.  ניתן להרחיב את הביקור ולסייר בתערוכה לקורות באר שבע, מוזיאון הנגב, מוזיאון מלחמה פרטי מרשים או לשלב בסיור אתרים מרתקים סביב באר שבע :  תל באר שבע, ביקור אצל יזמת בדואית מרשימה ועוד.

הטיול מיועד לקבוצות המתארגנות בעצמן.

           חזרה לטיולי איכות - דרום          חזרה לתפריט ראשי   

 


תגובות
(אין תגובות)