שטפונות בנגב ינואר 2010                                              חזרה לאתרים דרום     

 18.1.2010 ארוע המתרחש פעם בעשור פלוס. מערכת מטאורולוגית סוערת גרמה לכך שעל דרום הארץ נִיתָּך מבול מבורך וחובבי השטפונות יצאו להרפתקה. לצערנו גם נגבו חיים והוסב נזק קשה אך כאן נתמקד בצד מרחיב הלב.
אותו יום לא זכיתי לנדוד דרומה. אבל בשביל מה יש חברים?
הנה כמה תמונות מהדרום באדיבות ידידַי :

זה התחיל בלילה שקדם...

באדיבות איזידור ליכטמן מבאר שבע

הנה מה שראה בבוקר איציק פרס מבאר שבע. נחל באר שבע שיובליו מתחילים בבקעת ערד, חוצה את העיר ומתחבר לנחל הבשור ליד צאלים. הנחל זרם בעמוד מים בגובה כשני מטר! הגשר הטורקי שרד - זה של מע"צ  ליד ניצנה לא עמד במבחן כפי שתראו בהמשך...

 

 תמונות באדיבות איציק פרס

את תמונת גשר באר שבע צילם איזידור ליכטמן שבועיים אחרי..אבל לא עמדתי בפני הפיתוי לצרפה כאן

וכאן טוב שיש את אלישע צורגיל משדה בוקר. לא יעזור - תמיד אוסיף ואציין שבן גוריון היה בחתונה שלו... הנה תמונות מצומת הרועָה ע"ש ברברה פרופר שנרצחה בסמוך בשנת 1952. כאן נמדדו 70 מ"מ גשם באזור שהממוצע השנתי שלו הוא כ-100מ"מ...

אפיקו המלא של נחל צין במוצא קניון עבדת

תמונות באדיבות אלישע צורגיל.

ולתמונות שצילמה רווית (איזה שם סמלי..) במרפסת העליונה בקניון עין עבדת של נחל צין. נחל זה מתחתר אחורה במשך מליוני שנים על ידי שטפונות מסוג זה וכך "שָבַה" את נחל הבשור שזרם לו לאיטו במישור עבדת ויצר את הברך הנראת בצילום הלווין שבהמשך.

התמונות מעלה באדיבות רווית

התמונה באדיבות מושיק כהן מעשרת שדיווח כי על פי מכשיר המדידה שבמקום שיא הזרימה והגובה היה בין 23:00 ל 24:00 בלילה של 17.1.10 אז גובה המים היו 5 מטר בעת הצילומים המצורפים הגובה ירד ל 3 מטר.

ואחרון מהמפל המדהים הזה: הילה בקלוז-אפ שצילם יוסי רוזנבלום ממשמר הנגב


והנה השבייה ("חאטיפה" בפי הבדווים) בשידור חי מהאויר...

באדיבות GOOGLE EARTH

לנחל ניצנה אגן ניקוז אדיר. טיפות המרכיבות את הנחשול שמוטט את הגשר שאורכו כ- 150 מטר, נחתו שעות רבות קודם מצפון להר רמון שעל שפת המכתש ועברו דרך של יותר מ- 50 קילומטר לכאן. לטיפות שלנו הצטרפו בדרך אחיות מהנחלים: רסיסים, לענה, יתר, אלה, עיירים, עקרב, סרפד, חריף וחורשה. עוד מעט יצטיידו בדרכון מצרי וימשיכו לחופי סיני... ברקע מתקני האנרגיה הלימודיים של כפר הנוער ניצנה.

 

באדיבות איציק פרס

ומבט נוסף על הגשר הקטוע...

באדיבות אורי שפי מעצמון

וסרט נדיר "אחוּשִילִינג" (תכף תבינו, אם תפעילו רמקולים...) מקריסת גשר ניצנה באדיבות תמי שלו מקָדֵש בָּרנֵע . האפלולית נובעת מכך שמדובר בשעה שש בבוקר ...

ולאזור ים המלח:

מספר אסף מדמוני מנאות הכיכר: חזרנו להיות נצורים כמו באוקטובר 2004, נחל-צין בכניסה הראשית לככר-סדום נחל-אמציה מדרום ונחל הערבה ממזרח זורמים אין יוצא ואין בא.  נחל צין מילא את מאגר צין ב- 1.650.000 מ``ק בתוך שעות אחדות במשך הלילה. נחל-אמציה זרם משך הלילה ומימיו התמעטו במשך היום.   בנחל הערבה נשמע שאון המים בשעה 17:19 גל המים הראשון היה "גל-מצער" אך לאט-לאט הפך להיות זרם אדירים והתפשט על פני אפיק הזרימה הרחב (כ- 70 מטר), לצערי הרב לא יכולתי לצלם בגלל החשיכה.             

כן צילמתי את שפך נחל צין- המקום בו חוצים המים את כביש הכניסה לנאות הככר, המים כרסמו בסוללת ההגנה של מפעלי ים-המלח ואלה נזעקו לתיקון מיידי של האיום.  

הסוללה הדרומית של בריכות האידוי שפרצה וגלשה בשתי נקודות - מי הבריכה המלוחים גלשו למלחה וסיכנו את החקלאות.

 

 באדיבות אסף מדמוני

ועוד יותר צפונה - במצוק ההעתקים מביא גיל ברנר ממסד תמונה נדירה ואת התאור הבא:

יום ראשון בערב 17.1.2010 קיבוץ עין גדי השמיים נקיים מעננים   מזג אויר בהיר .שום רמז לדרמה שעתידה להתרחש באזור כמה שעות מאוחר יותר .בקיבוץ מודעים על כוננות לגשמים חזקים ושיטפונות.  מכ"מ עננים של השירות המטרולוגי מראה באינטרנט על התקדמות גוש עננים מאסיבי מדרום מערב הנגב לכיוון צפון מזרח כלומר אלינו אל אזור מדבר יהודה וים המלח .

השעה 20:30 ברקים ורעמים נראים ונשמעים מכיוון דרום, עדיין הכל יבש אין טיפת גשם .
השעה 22.30 זרימה חזקה נשמעת מכיוון נחל ערוגות . השעה 11.00 בלילה אני נוסע אל הגשר שעל נחל ערוגות בנחל שיטפון קל עד בינוני . מתחילה זרימה קלה בנחל דוד. הזרם סוחף אבנים אל הכביש הראשי ( כביש 90 ) . אני נוסע דרומה לכיוון נחל חבר , על גדות הנחל כמה "ציידי שיטפונות "  מחכים לרגע המיוחל זרימה שיטפונית   בנחל חבר .
הזרימה בוששת לבא , במקומה מגיע גשם זלעפות המבריח את כולם אל המכוניות והביתה .
יום שני 18.1.2010 בבוקר מוקדם גשם כבד יורד זרימה אדירה בנחל ערוגות , המים מגיעים עד למחצית גובה הגשר מעל לאפיק .
אני נוסע צפונה נחל דוד מציף קלות את הכביש הראשי – הכביש כביש 90 מלא אבנים וסחף .
אני נוסע צפונה בכיוון נחל קדם ההרים ממערב לכביש הראשי נוטפי מים .
עשרות מפלים קטנים וגדולים לצידי הדרך .
מפל נחל קדם גבוה מעל הכביש שוצף מים .
נחל קדם שוצף וגועש מאיים לעקור את עץ השיטה הבודד שמצפון לאפיק .
אני חוזר דרומה לכיוון עין גדי אבנים מדרדרות מכיוון ההר אל הכביש הראשי , חלקים מהכביש מתכסים בסחף ואבנים . אני מגיע בחזרה אל נחל דוד המים בנחל גואים מציפים את הכביש .
השאלה לחצות או לא לחצות . אני ממתין על שפת הנחל הגועש מספר כלי רכב חוצים את הנחל בכיוון דרום , אני עובר אחריהם ומגיע לעין גדי .
בינתיים מתברר שכל הנחלים הנשפכים אל ים המלח , קצרים וארוכים כולם שוצפי מים , מציפים את כביש 90 בדרכם אל הים .
פטריות חומות של סחף נראות על ים המלח בסמוך לשפכי הנחלים חבר, ערוגות, צאלים וכו.
למחרת ה-19.1.2010 מזג האויר נרגע   שמש זורחת , כמעט ואין עננים, אבל תצפית מזרחה אל החלק הירדני של ים המלח , מראה שנחל הארנון המנקז שטחים גדולים מאוד בהרי מואב הביא איתו כ"כ הרבה מים וסחף עד כדי כך שכל החלק המזרחי של ים המלח נצבע בחום .
מחזה מדהים החלק הישראלי של ים המלח צבוע בכחול כמו תמיד ואילו החלק המזרחי הירדני צבוע בחום , כשנכרת הפרדה ברורה בין הצבעים ובין שני החלקים . סחף הארנון כיסה את כל צידו המזרחי של הים . אחה"צ כבר אין זכר לתופעה מי הים המלוחים נמהלו עם המים המתוקים והחומים שצפו מעליהם וצבע ים המלח חזר להיות כחול כמו תמיד.

מפלים ממצוק ההעתקים ליד נחל קדם

באדיבות גיל ברנר

אברהם טובל מאורנית טיפס על מצוק ההעתקים ממנו נגלה השפך הבוצי חום של נחל דרגות הזורם לכחול של ים המלח

ומפל הקומראן זורם במלא הדרו. פרצי מים מסוג זה נותבו בימי האיסיים לאמת מים שמילאה ברון את מאגרי המים והמקוואות...

באדיבות אברהם טובל

אך אם די לכם בתמונות סטילס של מפלים - ונפשכם חפצה  ב ז  ר   י    מ     ה    ממש - ראו את הקטע המדהים שצילם גלעד וגנר מרמת השרון בבריכת צפירה שבנחל צאלים במדבר יהודה:

 

היתרון של חביב מצליח - מורה דרך ירושלמי שורשי - טמון במטוסים שבבעלותו במנחת מצדה. בהנחייתו יצא הטייס שלמה זלקין יחד עם עלי גבועה לראות את העולם הרטוב ממעוף ציפור. הנה התמונות שצילמו:

שפך נחל ערוגות ליד קיבוץ עין גדי:

נחל צאלים חוצה את כביש 90 :

נחל צין פורץ לכיכר סדום ומנתק את הכביש לנאות הכיכר:

באדיבות חביב מצליח

 ו- PW לוקח אותנו עוד דרומה - לערבה לאזור נחל צין

 

 סוף סוף רואים איך הוא נראה...

 

גם גשש-בלש מתחיל יפענח במהרה עד היכן הגיעו המים כמה שעות קודם לכן...

 

 ועוד אחת של רווית ...

 יואב אלון מגיזו מביא עוד נקודות מבט מעניינות:

 

 

את התמונה הזו לקח לי זמן להבין.... או שרק לי יש ראש עקום...

מפל במצוק מכתש רמון

 

המישר מדרום למכתש רמון

התמונות מעלה באדיבות יואב אלון

הלצִין דָמִינו , ולקולורדו היינו...

באדיבות ארז גור מקרית אונו

ועוד אחד שאין לו בעיה להתרומם לאוויר הוא אשר נחמיאס מתל אביב. הנה מבט שלו על מפעלי הפוספטים שבנחל צין שברקע הר צין שכונה בעבר בטעות "הר ההר" ו"נחשד" להיות הר סיני המקראי...

ושטפון בנקרות באדיבות אורן - האבא של יואב ובעלה של יעל....

 מהכי דרומי שיש... מוטי שם טוב מאילת

 באדיבות מוטי שם טוב

 ולקינוח - תחזיקו חזק לקראת התמונות של גלעד פלאי מקשת שצילם בקניון האדום והרטוּב שבנחל שני שליד אילת. כאן לשם שינוי - הטיפות באות ממצרים אלינו... אבל קודם: כך נראה הערוץ בימים כתיקונם (סוף סוף הזדמנות להכניס גם תמונה שלי..)

ואלו המראות בעיניו של גלעד:

 

באדיבות גלעד פלאי

 עד כאן. ושוב תודה לכל אוהבי הארץ שתרמו לידיעה זו.

חזרה לאתרים דרום     חזרה לתפריט ראשי


תגובות
1.  יואב אבניאון  (04/03/2011)
הכתבה הועלתה לאויר לפני קיום מערכת התגובות. לכתבה היו עשרות תגובות מהארץ ומהעולם והיא זכתה למעל שלושים אלף צפיות. שוב תודה לצלמים!
2.  דני  (12/10/2011)
תמונות יפות מאוד
 
© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.