YoaView
[English] צור קשר קישורים גלריה המלצות אודות אתרים ועוד הרצאות מרתקות טיולי איכות גיבושטח אורחים מחו"ל

מפות מספרות: דרישת שלום מהמלחמה הגדולה              חזרה ל"ועוד"      

גנרל שֶאיי (John Stuart Mackenzie Shea ) - אירי במוצאו - בודאי זכר כשיא הקריירה שלו את כיבוש ירושלים בשנת 1917. הוא היה אז בן 48.

מאה שנים אחר כך יפרוס נינו - ג`ון בנסון, לרגלי תל מגידו מפה צבאית של סבא-רבא ויעורר התרגשות וסקרנות.

בהזמנתם של ד"ר נירית שלו-כליפא וחברי חוג "אוהבי ירושלים" הצטרפתי לסיור מרתק שהתקיים בדצמבר האחרון בהדרכתו של ערן תירוש - יו"ר העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל. לסיור הצטרפו גם הנרי אלנבי - נכדו של אחיו של הגנרל המפורסם, נינו של גנרל שאיי וקרובים אחרים. הסיור נסוב סביב מערכת מגידו והיה הזדמנות נהדרת לשוחח עם "משוגעים לדבר" - חובבי ההיסטוריה של מלחמה הגדולה. לקראת סוף היום, למרגלות תל מגידו נישאו דברים ואז שלף ג`ון בנסון את המפה של סבא-רבא שלו שנראתה חדשה לחלוטין.

 המפה בקנה מידה 1:250,000 הוצאה ביולי 1915 על ידי משרד המלחמה הבריטי. שם הגליון "סוריה, ירושלים" המפה כוללת עדכון דרכים לדצמבר 1917.

 

הייתי מופתע מרמת הדיוק והעדכון של המפה. הייתי שרוי תחת רושם אחר לאור תאורים במקורות שונים של שימוש בריטי במפות לא מעודכנות - כמפות של הקרן לחקירת ארץ-ישראל (PEF) מסוף המאה ה-19.

נבחן כמה קטעים של המפה: הנה עוג`ה אל חפיר (ניצנה) וניתן לראות את סימון הקו שנקבע בשנת 1906 המשמש כיום כגבול הבינלאומי בין ישראל ומצרים. המפה כוללת את מסילת הברזל הצבאית שסללו זה עתה הכוחות העות`מניים אל תוך סיני כדי לשנע כוחות וציוד  

באר שבע בת 17 (נכון לשנת המפה) נראית כמו רומא או כיכר האטואל ... כל הדרכים מובילות לבאר שבע שהיתה המפתח לכיבוש הארץ

הנה אנו רואים את הדרכים השונות המובילות לירושלים. במרכז דרך יפו-ירושלים ומדרום לה מסילת הברזל משנת 1892

אלנבי ניצח על התקפה לכוון ירושלים בשלושה צירים. ראו בחלק העליון של המפה שלמטה את הדרך המסומנת בשני קוים שחורים ללא סימון אדום. הנתיב עובר בין הכפרים בית ע`ור א-תחתא לבית ע`ור אל-פוקה (מעלה בית חורון) ממש סמוך לכביש 443 של היום

"המלחמה האכזרית ביותר שערכו הפרשים היתה בבית חורון - סמוך למקום שם הכה יהושע את הכנענים, ביום שהוארך בשבילו במיוחד"  כל הציטוטים בכחול הם מתוך הספר "עם אלנבי בכיבוש הארץ"  מאת לואיל תומס וקנת בראון קולינגס. תרגום ב. פרידמן. הוצאת מצפה 1938 . האיות מובא כפי התרגום המקורי.

לא אכנס כאן בפירוט לאפיזודה המוכרת למדי של כניעת ירושלים. אציין כי התקיימו מספר טקסי כניעה. המדקדים מצליחים לזהות שבעה (!) מעמדי כניעה מהם אציין את המפורסמים שבהם: - בפני שני טבחים שנקלעו באקראי למקום, אל מול שני סרג`נטים (בתמונה מטה), אל מול מפקדם וואטסון, בפני הגנרל שאיי והמפורסם מכולם טקס הכניעה לאלנבי עצמו שנאם על מדרגות מצודת דוד.

"ראש העיר נשא עוד נאום נמלץ.. וטקס ניתן אופי רשמי הפעם..לא מיניה ולא מקצתיה. הממונה על הדיווזיה של וואטסון היה המאיור-גיניראל סיר ג`והן שיא. אירי היה שיא, ולא הסכים שמאן יהוא יעקבהו בערמה...ראש העיר נאלץ לחזור שוב על אותו הטקס" (שם)

במשך כחצי שנה נערכו שני הצבאות ב"קו שתי העוג`ות" - הנה במפה עוג`ה המערבית הוא נהר הירקון

המפה כוללת גם נתוני עומק הים לאורך החוף

הנה קטע של עמק החולה ורמת הגולן. גשר בנות יעקב אליו הגיעו כוחות אוסטרליים בשלהי 1918 מצוין אף הוא במפה

 

הפתעה נוספת ששלף ג`ון בנסון הוא אלבום תמונות כרוך עור של הגנרל שאיי. 

 

צילומים רבים המופיעים באלבום ששימש את הגנרל כמזכרת מהמערכה בארץ הקודש - מוכרים. נגע לליבי צילום של חייל טורקי הרוג בנבי סמואל. הוא יחף ומחזיק בידו רימון יד ועל פניו נסוכה הבעה שלווה וזו מדגישה את זוועות המלחמה.

 "הטורקים נלחמו כאריות. הפטיש החזק פגע בסדן-ברזל..לא היה לנו מנוח..ניצחנו פה נכשלנו שם..והנה אנו עומדים בפני ההר, נבי סמויל, מקום שם כרע ריצ`ארד לב הארי והתפלל...בלא כיבוש פסגה הזאת, אין ירושלים נגאלת. ואת המלחמה על נבי סמויל, לואיל, אין אני שוכח עד יומי האחרון" (שם)

שער יפו. מגדל השעון העות`מני שהוסר מאורח יותר. הגנרל אלנבי נכנס לעיר בתאריך 11 בדצמבר 1917

"היה יום חג הלידה, בשנת 1917 בירושלים. הגיניראל אלנבי וצבאותיו הבריטים לכדו זה עתה את עיר הקודש מידי הטורקים. המקומות הקדושים נגאלו משלטון האישלם! חלום שנות מאות, שחלמו הצלבנים, קם והיה סוף סוף!" (שם)

אלנבי וסגל הפיקוד הבכיר צופים מהר הצופים (מתחם אוגוסטה ויקטוריה) על מדבר יהודה. גנרל שאיי מציין בתחתית הצילום כל את שמות המופיעים בו

חציית הירדן על גשר מאולתר

אסיים בצילום משולב: משמאל הגנרל ג`ון שאיי במפקדתו בבית החולים האנגלי ברחוב הנביאים 1917 ומימין: נינו ג`ון בנסון (בחולצה אפורה) יחד עם ערן תירוש (בחולצה אדומה) ממש באותה אתר המשמש היום בית ספר - מאה שנה אחר כך.

 

לאחר הסיור וכתיבת פוסט זה חקרתי עוד את מפות המלחמה הגדולה וגיליתי אוצר בלום כולל מפות בריטיות וגרמניות בקנה מידה מפורט יותר ועל כל אלה בדף המידע הבא!

בימים אלה מוצגת במוזיאון מגדל דוד תערוכה מרתקת "גנרל וג`נטלמן - אלנבי בשערי ירושלים" שאצרה ד"ר נירית שלו-כליפא קישור לתערוכה

לשאינם מנויים על דף המידע: לקבלת כתבות דומות בדיוור ישיר בעתיד - הרשמו בקלילות בדף הבית (תפריט ראשי)

לדף ראשי מדור מפות מספרות

חזרה ל"ועוד"         חזרה לתפריט ראשי  


שלח תגובה
שם
דואר אלקטרוני (אופציה)
תגובה