שביל סובב מכמנים      חזרה לאתרים צפון            

בילנו לילה במתחם הארוח המקסים "דרך התנ"ך אל הטבע". מנוח אמר: "למה שלא תפתחו את הבוקר בהליכה בשביל יונתן ?". קיבלנו את ההצעה ונהננו מסיור שכלל אוויר הרים צלול כיין ונוף אינסופי של הגליל התחתון ושל מתלול צורים. 

שביל "יונתן" הוא שביל הליכה מעגלי סובב הישוב מכמנים. היקפו (מסלול מלא) כ-4.5 ק"מ. את השביל הקימו חברי הישוב בעזרת יחידת `מגלן` וחבריו של יונתן הדסי שנפל במלחמת לבנון השניה. לאורכו שזורות עמדות עם שירים וקטעי הנצחה מרגשים.  משך המסלול כשעתיים וחצי .
 
ניתן להחנות את הרכב בחנית "דרך התנ"ך" או סמוך לתחילת המסלול (ראו תרשים מצורף). השביל פונה לנוף מקסים. ממזרח הכנרת והרי הגולן.
מדרום בקעת סכנין הרי נצרת, הר תבור והר הכרמל, ממזרח השקיעה על מפרץ חיפה, העיר עכו, הר גמל ומצפון שרשת הרי הגליל העליון, הר חלוץ, הר מירון ועוד. 
 
השביל מסומן בצבעים ירוק לבן ואינו שביל אופניים או כל כלי רכוב אחר. 
 
כיצד מגיעים:
הישוב מכמנים נמצאה על פסגתו המערבית של הר כמון – ממש מעל כרמיאל. נכנסים בכניסה המזרחית של כרמיאל ליד מתחם הקניונים ונוסעים דרומה, חוצים את הכיכרות ומתחילים לטפס להר. בכניסה למכמנים מצד ימין מתחם "דרך התנ"ך" אפשר לחנות כאן וללכת ברגל בפניה הראשונה שמאלה (מזרחה) כ- 400 מטר עד תחילת המסלול.
סמוך לתחילת המסלול נבטים בתי הכפר הבדואי הידידותי סוָעד.

הנה כמה תמונות:

 הישוב מכמנים ותחילת השביל

 בקעת סכנין פרושה מדרום

 מתלול צורים מצפון מפריד בין הגליל העליון לתחתון

 הר גמל מצדיק את שמו

 

 על יונתן  

יונתן נולד בשנת 1985 בבית חולים העמק אשר בעמק יזרעאל, יונתן היה בן בכור למיר ויוסי אח לשרון ועדן, כבר בילדותו בקיבוץ מרחביה התבלט בחן אישיותו ובשובבותו הגדולה, יונתן ניחן במנהיגות טבעית והיה דמות מובילה בקרב חבריו. תכונותיו הבולטות של יונתן התאפיינו בלב רחב לסביבתו, נועם הליכות ובצניעות גדולה,תמיד היה מוקף חברים וחברות ובמנהיגותו השקטה סחף לפעילויות שונות. כבר אז טענו חבריו, שהעריכו אותו עד מאוד, שהוא נועד לגדולות.
יונתן אדם חם ואהוב ידע לחלק את זמנו בתבונה רבה בין חבריו ומשפחתו. בנובמבר 2003 התגייס לצה"ל והצטרף ליחידת `מגלן`, בתקופת הכשרתו כלוחם ולאחריה השתתף יונתן בפעילויות מבצעיות רבות. ביום העצמאות החמישים ושמונה קיבל יונתן תעודת הצטיינות יחידתית על תרומתו ליחידה והישגיה, על מצוינות אישית ומקצועית, על הובלת צוותו במבצעים שונים.
 
ביולי 2006  פרצה מלחמת לבנון השנייה, יחידת `מגלן` הובהלה לצפון, על מנת להשתתף בהגנה על ישובי הצפון.  צוות של היחידה, שיונתן היה בה, חצה את הגבול ללבנון על מנת לאתר אנשי חיזבאללה כל זאת כדי לשתק את מקורות הירי הפוגעים בצפת ובאביבים, בבוקרו של יום 19 ביולי 2006 נתקל כוח `מגלן` במחבלי החיזבללה, שהיו מחופרים היטב ובעדיפות טקטית על לוחמי הכוח. בקרב פנים אל פנים תוך כדי הסתערות של הצוות, נפגע יונתן
מכדור בראשו ונפל, לעזרתו נזעק סמ"ר יותם גלבוע ,ששימש כאיש פרמדיק ביחידה, על מנת לנסות להציל את חייו של יונתן. בניסיון גבורה זה נפגע יותם ונהרג בקרב, לאחר מותו קיבל יותם ציון לשבח על פעולתו.
 
כתב מפקד היחידה בהספדו ליונתן. "יונתן היה עלם חמודות, בעל מיומנות טבעית וידי זהב. הוא היווה ציר מרכזי בהווי היחידה ובייעוד המבצעי שלה. לוחם הפורט עלי גיטרה וסוחף אחריו ללא מילים ללא רעש, במנהיגות שקטה וכובשת." ליונתן הוענק ציון לשבח -"על שהראה דבקות במשימה וחתירה לניצחון, אחריות ודוגמה אישית. סמל ראשון יונתן הדסי הפגין במעשיו בקרב זה רוח לחימה, יוזמה, אומץ לב יוצא דופן, גבורה עילאית ותושייה, כושר פיקוד תוך חירוף נפש" יונתן בחר בדרך הקשה דרך הלוחמים, שטובת המדינה והעם נר לרגלם. יהי זכרו ברוך

 

 

 מפת המסלול - המסלול הקצר לא קיים. התייחסו לארוך בלבד

 

מקורות והרחבה   אתר עמותת מגלן     אתר מכמנים    אתר דרך התנ"ך


תגובות
1.  שלומית  (22/05/2011)
לתשומת לבכם אין סימון ו/או שילוט ברור לתחילת המסלול אנו טעינו אולי תוכלו לשפר?
2.  סימה  (23/01/2022)
אנחנו בני למעלה מ-70. ראינו בהמלצות שהמסלול נעים ונוח להליכה, מה שהתברר כמסלול סבוך וקשה. הגענו למצוקה גופנית מסכנת חיים. כדאי לדייק בתאור קושי המסלול.
3.  יואב אבניאון  (24/01/2022)
שלום סימה. צר לי לשמוע שזו החוויה שלכם. מפתיע מאוד. אצור איתך קשר לברר העניין. כל טוב יואב אבניאון
4.  איציק  (06/05/2022)
אתמול טילנו בשביל 4 זוגות , הנוף מקסים ומדהים , השביל היינו למיטיבי לכת, עליות וירידות על סלעים ,כ2 שעות הליכה נעימה .
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.