חורבת עקד - נוף ועוד בפרק איילון                              חזרה לאתרים מרכז    

בנסיעה לעבר הבירה בעמק איילון, כשגשר הרכבת העתידית לירושלים מופיע משמאל, הביטו קדימה וכבר תראו אותה. סימן הזיהוי הבולט הוא מקבץ עצי חרוב ירוקים סמוך לפסגה. חורבת עקד מספקת תצפית נפלאה סביב סביב. ממזרח הרי יהודה, מצפון אזור מודיעין ומעלה בית חורון, במערב עמק איילון ומדרום צפון השפלה. כאן אחד המקומות הנדירים בארץ בהם קיימים על פני השטח שרידי מבנים מתקופה ההלניסטית. מכאן נראה בברור מסלולו של יהודה המקבי בקרב אמאוס המפורסם שלא לדבר על מיקום אידאלי להתרגעות והכנת קפה.

 

הנוף מראש הגבעה מערבה: שימו לב לתל כפירה הבהיר בחלק השמאלי של התמונה. מימינו הישוב נטף ועוד ימינה נווה אילן.

 

 מבט צפונה ל"עמק המעיינות" - אם עיתותכם בידכם רדו בהמשך למסלול יפה שבעמק לאורכו אמות מים שהובילו לאמאוס ומערות קבורה (אם יש יותר מרכב אחד רצוי שאחד מכלי הרכב יחכה ליד האגם המלאכותי הסמוך לכניסה לפרק).

 

מבט דרומה לשפלה הצפונית ולכביש מספר 1. מעט מזרחה - "רכס התותחים" (נ.ג. 395) סביבו התנהלות קרבות כבדים בתש"ח.

 

ביצוריו של המצביא הסלווקי בקחידס בחלק הדרומי של הגבעה. חפירות של אוניברסיטת ת"א באתר לפני כשלושים שנה תארכו את המבנים למאה השנייה לפני הספירה. במערב הגבעה ישנה מערה שבתוכה מחילת מסתור באורך 25 מטר שבסופה בור מים.

 

החורבה נמצאת על ראש גבעה בחלק המזרחי של פרק איילון. סעו בכביש הפנימי המוביל מזרחה פחות משני קילומטר. כאן יש פיצול והנתיב השמאלי עושה תפנית של 180 מעלות . ממש לפני הפיצול ישנו שער בקר. עלו ברגל בשביל ברור לראש הגבעה. יש להזהר מבורות הנמצאים פה ושם באזור - חלקם מתקנים חקלאיים קדומים בחצובים בסלע.

 

  חזרה לאתרים מרכז     חזרה לתפריט ראשי


תגובות
1.  אבי ברקאי  (10/05/2015)
כל הכבוד על התמונות וההסבר הברור. האם אפשר להוסיף מה רואים מכל צד בטווח יותר רחוק וכן תמונה ומיקום מדויק של מחילת המסתור.
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.