בָּדָד לָעַד - בן-גוריון על שפת המצוק    חזרה ל"ועוד"

בשנת 1973 נפטר דוד בן-גוריון בהיותו בן 87. לפני מותו כתב בצוואתו: "אבקש כי יביאו אותי לקבורה בנחלת הקבר במדרשת שדה בוקר לצד קברה של פולה זכרונה לברכה. אבקש כי בעת הלוויתי וליד קברי לא ישאו הספדים ולא יושמע ירי מטחי כבוד."

על מקום הקבורה החליט בן-גוריון שנים קודם לכן. הוא הרבה לטייל לאורך מצוק נחל צין כאשר מתלווה אליו חבר המשק יהושע כהן, שהפך ידידו ושומר ראשו מאז הגיע לקיבוץ. הנוף עוצר הנשימה של מצוקי הצינים שבה את ליבו והוא גילה ליהושע כי כאן ירצה להקבר. דוד האמין שילך לעולמו ראשון ובבוא העת תטמן לצידו רעייתו פולה. יהושע נחרד מהרעיון וטען כי המקום שומם ואינו מתאים. אגדה מקומית אומרת כי לאחר ששיחה ברוח זו חזרה על עצמה מספר פעמים, הרים דוד את קולו ואמר "מי שיצטרך לשכב כאן זה אני ולא אתה! החלטתי סופית!"

                                       *   *   *

קצרה היריעה לסקור את מפעל חיים של ענק הסטורי זה. נזכיר תחנות בחיו, נספר על מערכת יחסיו עם האישה שאיתה חי חמישים שנה ונתייחס למשמעות בחירתו באתר הקבורה המבודד.

דוד יוסף גרין נולד בשנת 1886 בפלונסק שבפולין. בשנת 1906, כאשר היה בן 20, עלה לארץ ישראל. שנה זו תחשב בעיניו כשנה מכוננת ועל לוח קברו ציווה לציין גם אותה.

בשנותיו הראשונות בארץ היה חקלאי ועבד במושבות. ערב המלחמה העולמית הראשונה למד משפטים בקושטא ולאחר שפרצה המלחמה גורש מהארץ והגיע לארצות הברית. בניו יורק פגש את פולה מונבז אחות במקצועה.

מקור התמונה: ויקיפדיה

על פגישתם יספרו כל אחד מהם בנפרד ברבות הימים:
דוד: "פניה במשקפיים היו נעימות, גופה שופע, רגליה יפות, קומתה נאה ואישיותה קורנת חום, נשיות, עליצות, נדיבות... והתערבות חסרת מעצורים וטקט בעניני הזולת.."

פולה: "הוא ביקש שאעתיק לו את מה שמספרים על ארץ ישראל... הוא היה אדיב ואינטיליגנטי המשפחה שלי התנגדה לו אבל עלי הוא השפיע מייד... עיניו היו טרוטות , לבושו בלוי אבל כשפתח את הפה... ראיתי שזה אדם גדול..."

בשנת 1917 התחתנו השניים בטקס אזרחי קצר. חודשים ספורים אחר כך התנדב דוד לגדוד העברי ועזב את רעייתו הצעירה בניו-יורק כשהיא בהריון.
בין השניים התנהלה התכתבות בה הביע דוד את אהבתו הרבה לפולה אותה כינה "פוליה".
 
"היודעת את שאני אוהב אותך כאהבת אישה ואחות אם וילד כי את בשבילי אהובה ואישה אם ואחות ואם ילד שלי. הכל הייתי נותן בעד רגע אחד איתך בעד שניה אחת בעד מבט אחד חטוף הכל הייתי נותן פוליה, האחת והיחידה היקרה שלי "

מיקי גבריאלוב הלחין מכתב זה לשיר ואת המשך הכתבה תוכלו לקרא על רקע שירתו.

 מילים : דוד בן גוריון        לחן וביצוע : מיקי גבריאלוב  1983 

בשנת 1919 הגיעו דוד ופולה לארץ בנפרד ועברו לגור בתל אביב.
לזוג בן-גוריון נולדו שלושה ילדים: גאולה (בן אליעזר לאחר נישואיה, אימו של יריב) שהייתה מורה, עמוס שהיה ניצב במשטרת ישראל, ורננה שהייתה פרופסור למיקרוביולוגיה.

את השנים הבאות הקדיש דוד להכנת תשתית למדינה שבדרך. נסיעותיו הרבות לחו"ל הקשו על פולה וגרמו לה מרירות.

בן-גוריון נצרב בתודעת רבים בשלוש תמונות - הכרזת מדינה ישראל המבטאת את מחוייבותו הטוטאלית לנושא הציוני, תמונתו בעמידת ראש בחוף תל-אביב (צלם - פאול גולדמן). המבטאת את אישיותו הלא שגרתית ותמונתו מאכיל כבשה עם בקבוק הנקה בה הוא נראה מאושר מאי פעם (צלם - בנו רוטנברג).

צלם רודי וייסנשטיין מקור: ויקיפדיה

פולה הופיע רבות עם בעלה בציבור. כאן בטקס פתיחה מחדש של קו הרכבת ירושלים - תל אביב בשנת 1950 

מקור: ארכיון משרד הבטחון

התמונה הבאה משקפת בעיני יותר מכל את השוני באישיות של בני הזוג: דוד איש חזון רואה למרחוק, פולה פרקטית ועוסקת ביום-יום:

צלם: דוד חריס

הקשר של בן גוריון עם שדה בוקר החל בחודש מאי 1953.
בן גוריון עשה דרכו בשיירה צבאית למכתש רמון לראות את עבודות פריצת הדרך החדשה לאילת (מעלה העצמאות). את שארע בדרך היטיב לתאר דניאל הלל - אז אחד ממייסדי הישוב הצעיר.
החלוצים הצעירים הביטו בשיירה מעלה אבק עושה דרכה דרומה. לפתע הסתובבו כלי הרכב והתקרבו לישוב הצעיר שמלאה לו שנה אחת והיו בו באותה עת 15 צעירים.

לתדהמת החברים ירד ראש הממשלה מן הרכב ומבטו מופתע.

"מה אתם עושים כאן?" שאל
"מנסים לבנות ישוב חקלאי" השיבו הצעירים

"כאן במדבר? של מי הרעיון?"
"שלנו" השיבו
"מי תומך בכם? משרד החקלאות? הסוכנות?"
"כל אלה הערימו עלינו קשיים. באנו ביזמתנו"
"בוודאי אתם צריכים חברים חדשים"
"כן - אך הם צריכים להיות מהסוג הנכון. נכונים לעבוד קשה"
"האם יש מגבלת גיל? האם תקבלו זוג כמונו המוכן לעבוד קשה?"
שאל בן-גוריון והפנה מבטו לפולה.

דניאל הלל כתב בספרו כי את מבטה של פולה לא ישכח לעולם...
כולם פרצו בצחוק, נפרדו והשיירה המשיכה לדרכה.

אחרי שבוע בדיוק קיבלו חברי שדה בוקר את המכתב המדהים הבא:

חודשים ספורים אחר כך התפטר בן-גוריון מהממשלה ועלה לשדה בוקר. קצת יותר משנה אחרי שהתפטר חזר לכהן בתפקיד שר הביטחון. אחר כך נבחר שוב להיות ראש ממשלה ושר ביטחון. לאחר עוד שמונה שנים, בשנת 1963, התפטר שנית וחזר לשדה בוקר.

על החיים בקיבוץ כתב בן-גוריון לבתו רננה:
"יש גם מטבח לא גדול עם כיריים של גז ומקרר חשמלי מוסק על ידי נפט... ידידים שלחו לנו תנורי נפט... ויחד עם התנורים החשמליים אנו יכולים לשרוף כל שדה בוקר בהבל תנורינו... בקיצור "ארמון". מבחוץ זה צריף ככל הצריפים, אבל בפנים - כמעט כמו בתל אביב, אלא פחות ספרים ויותר תנורים... יש מטבח קיבוצי, כמובן, אבל אמא לא נלהבת ביותר לא מניקיון השולחנות, לא מטיב המאכלים ולא מדרכי הבישול, ואוכלת מעט מאד במטבח, וגם לא בצריפנו. וכיצד היא ניזונה – באמת איני יודע. אני התרגלתי כמעט לכל המאכלים, ואוכל כאן יותר משאכלתי בירושלים ובתל אביב."

הצריף בו גר הזוג בן-גוריון התאפיין בצניעות רבה. לדוד ולפולה היו חדרי שינה נפרדים (של מי החדר בתמונה?).

אחד ההסברים לכך הוא שדוד הרבה לקרא בימים ובלילות. היו לו מעל עשרים אלף ספרים בשלושים שפות. בן-גוריון עצמו כתב כשלושים ספרים.

ספרייתו של בן גוריון בביתו בתל אביב

בתקופה זו ירד בן גוריון ממרכז הבמה אך הביקורים אצלו לא פסקו.

בן-גוריון צועד בין משה נצר מרמת יוחנן לשמעון פרס. מקור התמונה: ויקיפדיה 

 דעותיו המשיכו להיות חריגות ובפרספקטיבה של זמן חלקן אפילו היה תמוה. ערב מלחמת ששת הימים ביקר אותו הרמטכ"ל יצחק רבין בנסיון לקבל עצה טובה וחזר ממנו נבוך ונסער עקב ביקורתו החריפה על הגיוס המלא ועל אחריות הממשלה למלחמה קשה שתסתיים להערכתו באסון. אחרי המלחמה הציע להרוס את חומות העיר העתיקה כאות לאיחוד העיר. 

מותה של פולה בשנת 1968 טלטל את דוד בן-גוריון. רננה ביתו נזכרה כי הוא המשיך להכין את מאכל הקוץ` מוץ` המפורסם שהייתה נוהגת פולה להכין לו בטענה שכך הוא מרגיש לרגע שהיא עדיין איתו.

בן-גוריון בהלוויתה של פולה צילום: שלום בוכבינדר, באדיבות ארכיון שדה בוקר       

בראשית 1973 נאלץ דוד בן- גוריון לעבור לגור בתל אביב כדי לקבל לטיפול רפואי צמוד יותר. זכרונו הפנומנלי החל בוגד בו וכאבים ביד ימין שכתבה מליוני מילים במשך חייו, הקשו עליו את המשך הכתיבה. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים עת היה כבר במצב קשה הספיק לכתוב את המילים האחרונות בחייו - מילות ניחומים לעוזרו האישי משנות החמישים אלחנן ישי שבנו נפל בסיני.

ב-1 בחודש דצמבר 1973 נפטר דוד ונקבר לצידה של פולה. לימים עבר האתר "מתיחת פנים" על מנת שתכיל את המבקרים הרבים ביום הזכרון השנתי.

השטר שהונפק לזכרו משקף בנופו ובצבעו את חזונו לישוב הנגב.

לנו נותר לתהות האם הבחירה באתר המדברי הפראי מדמה את משה רבנו בהר נבו עת השלים מסע ארוך, מכונן ורווי הישגים אך מלאכתו טרם הושלמה.

מקורות לכתבה זו
אתר המכון למורשת בן-גוריון
"האישה שאיתו - חייהן הפרטיים והציבוריים של נשות ראשי הממשלה בישראל", אילן בן עמי, הוצאת מטר 2010
"בן-גוריון, אפילוג", אבי שילון, הוצאת עם עובד / ספרית אפיקים, 2013
"בן-גוריון האיש מאחורי האגדה", מיכאל בר- זוהר, הוצאת ידיעות ספרים
Negev - land water and life in desert environment, Daniel Hillel, Praeger Publishers, 1982

תודה לידידי אלישע צורגיל משדה בוקר על הסיוע בהכנת הכתבה ועל ארגון המפגש המרתק עם דניאל הלל

לקבלת כתבות דומות בדיוור ישיר בעתיד - הרשמו בקלילות בדף הבית (תפריט ראשי)

כתבה זו הינה חלק מהסדרה בָּדָד לָעַד – קברים מבודדים בישראל

חזרה ל"ועוד" חזרה לתפריט ראשי    


תגובות
1.  חלד  (10/12/2013)
כתבה מרגשת מאוד על האיש הבודד שהעז והקים מדינה. .כמעט לבד חלד
2.  אפרת אסף  (10/12/2013)
חלקת הקבר בלילה מקום שקט רומנטי מתאים לשיחות נפש על שפת המצוק. כך זכור לי מלימודי במדרשה
3.  שמעון טריקי  (11/12/2013)
למרות הסיפורים על דב"ג שאני שומע מידי פעם , מעל 30 שנות חברותי בקיבוץ. מאד נעים לקרוא את אשר פרסמת בקלילות ונעימות.
4.  שפרה  (13/12/2013)
שלום יואב, התרגשתי לעיין בכתבה שלך. בשנים 1967-1975 חייתי במדרשת שדה בוקר והמפגש עם בן גוריון תמיד עמד על סדר היום. ביום הולדתו ה-85 נערכה סולחה בינו לבין ותיקי המפלגה (גולדה ועוד) ואת יום העיון ההוא לא אשכח. אשלח לך תמונה מהאירוע. אישי אריק היה צלם חובב וצילם אירועים שהתרחשו בסביבה. כמובן, שיש לנו תמונות מעניינות על בן גוריון וכן צילומים מהלווייתה של פולה. במלחמת יום הכיפורים היה אריק בסיני ולכן לא צילם את הלווייתו. ה"קשר שלי" עם בן גוריון מתחיל מן הילדות. אבי שעבד במדפיס הממשלתי כרך במו ידיו את ספרים רבים שבספרייתו ואני יכולה לזהות אותם בקלות. גם הקדשה כתב לו האיש "לעובד הנאמן" על אחד מספריו שנתן לו שי. חיים ישראלי, מנכ"ל משרד הביטחון היה שכננו בתל אביב ומידי פעם היה מספק לאבי ג'ובים עבור בן גוריון. שפרה
5.  מאיר  (13/12/2013)
בן גוריון היה אחד במינו,ולא קמ שני לו,,,,הוא הקים את מדינת היהודים מי ייתן ויקום עוד אחד כמהו, מאיר
6.  אחאב  (15/12/2013)
יופי של כתבה על מנהיג עם חזון שידע להוביל ולאחד. מקורות יודעי דבר סיפרו כי היה לא קל לעבוד איתו. האיש היה פוליטיקאי קשוח ונקמן לא קטן. יחד עם זאת - חזונו הרחיק לכת הרבה מעבר לכל מי שהנהיג המדינה עד היום.
7.  גילה  (16/12/2013)
אם יש לך לכם המייל של ביבי ושרה נתניהו כדאי לשלוח להם, שילמדו...
8.  רחל  (24/12/2013)
כתבה יפה מאוד, רק שידידו מרמת יוחנן שבתמונה, הוא משה נצר ולא אלחנן ישי
9.  יואב אבניאון  (24/12/2013)
תודה למגיבים! רחל - תודה שהארת עיני לגבי התמונה - תוקן.
10.    (24/12/2013)
מלאתי גאוה בקריאה ששל דברים שמבטאים תמונות מחייו של המדינאי הגדול והדגול שפעל במאה הקודמתלמען העם היהודי. כפמי שזכה לפגוש פעמים רבות את בן גוריון בקריה בתל אביב אני מבקש להעיד שהיה אדם צנוע עד מאד, שהתעניין בזולת ובכל שיחה לא נאמרה איזו מילה ללא משמעות עמוקה. הוא לא היה מלווה בשומרי ראש צמודים ולא ראיתיו נכנס פעם אחת לבניין בו שכן משרד הביטחון. כתבה ראוייה י
11.  יעקב איזנברג  (25/12/2013)
הוא היה אדם יחיד במינו שאי פעם היכרתי עוד בילדודי בארץ ולעולם לא אשכח את הנאומים המרעיבים שלו. את הביור שלי בשדה בןקר היה מאוד מרגש ופשוא נחנקתי בדמעות יהיה זיכרו ברוך
12.  משה כרמלי  (26/12/2013)
בכתבה המעניינת חסר פרק חשוב לדיראון עולם בהנהגתו של בן גוריון הקשור לפקודה שנתן לירות על עולי אלטלנה שרידי השואה שבאו להילחם במלחמת השיחרור. הים בחוף תל אביב נצבע בדמם של הקורבנות שקפצו מהאוניה הבוערת על מנת להינצל .עם ישראל יזכור לעד את זכויותיו של בן גוריון בהקמת המדינה אך לא ישכח את הנופלים שנרצחו בהוראה שלו.
13.  Naomi  (26/12/2013)
To live on this great man time, it was a treasure.No one like him and my life on these time in Israel was full of value. We need to keep it up. All the best.
14.  פנחס אופק  (27/12/2013)
בן-גוריון הוא אחד ויחיד, כזה שקם לעמנו אחד באלפיים שנים. למרות האיומים והאזהרות - הוא הקים את מדינת ישראל, וניצח במלחמת העצמאות. אני מודה על ש... היה בחתונה שלי עם גאולה, במדרשה הסמוכה לקיבוץ שדה-בוקר, היום: "מדרשת בן-גוריון".
15.  צבי אייזר  (27/12/2013)
בימים אלו של כלכלה חזירית של "מנהיגים " קטנים ובעלי עיניים גדולות,של שחיתות שלטונית של נהנתנות,כששכרו של מנק"ק פי 100 יותר מקיצבת זיקנה,בימים של חטוף ואכול,של רבנות מרושעת ומושחתת,אני מתגעגע לגדולי האומה,מאורי האומה,דור ההוזים והמגשימים,דמויות מסוגו של בן גוריון, אשכול,בגין,וכד' שנתנו דוגמה של צניעות הליכות. יהי זכרם ברוך,אוי לדורנו שאלו מנהיגיו, אבוי לדור שאבדו קברניטיו. צבי אייזר
16.  יוסי אלמוג  (27/12/2013)
האיש ודורו. סבא של יריב בויכוחיו הפוליטיםם עם השומר הצעיר. האיש שכיום,לקברו,טסים ולכן לא רואים מה נעשה למטה. חבל עליו.
17.  מאיר. ב  (28/12/2013)
הוא ידע שהנגב הוא רזרבת הקרקע של מדינת ישראל, לכן רצה לישבו ביהודים ככל האפשר מהר יותר.. אבל ההתנחלות ביהודה ושומרון מן הסתם חשובה יותר? ראו את התנחלות הבדואים בנגב בימינו!
18.  יצחק דויטש  (28/12/2013)
עלה בגורלי לברך את דוד בן גוריון בשמם של ילדי תל אביב באירוע שנערך בתל אביב בשנות החמישים של המאה הקודמת ויש ברשותי תמונה בה שנינו עומדים על הבמה בעת שירת התקוה .היה מנהיג במלוא מובנה של המילה וכל נסיון להשוותו למנהיגות של היום עושה עוול למושג מנהיגות
19.  אדלין דיין  (28/12/2013)
היום בזמנים שלנו,הכי מתאים לומר, היכן ישנם אנשים כמו האיש ההוא!!!! הוא בטח מתהפך בקברו לאן הגיע המוסר בישראל,אבל מרוצה מפיתוח הנגב.
20.  יצחק  (29/12/2013)
לפעמים אני תוהה, אם בן גוריון היה יכול לעבור את מחסום "יפי הנפש" והעיתונות העוקצנית שקיימים בימינו ולהכריז על המדינה ועל מבצעים אחרים. היו מטרפדים כל דבר על ידי מילים נבובות ומכשילים כל מבצע, החל מהקמת המדינה וכלה במבצעים אחרים לא פחות גדולים. ואין בכך כדי לומר שלא היה צריך להעביר ביקורת מתקנת ואיכפתית.
21.  רינה קודרט  (30/12/2013)
איפה דמותו של דוד בן גוריון בתודעתם של הנוער שלנו! אני מתנגדת לניפוח דמותם של אנשים שהודות להם אנחנו כאן אך אסור לתת יד לשכחה כי לו לא הם, איפה היינו עכשיו?
22.  מאיר  (30/12/2013)
הוא שטבע את המשפט הכל כך אמיץ "לא חשוב מה שיגידו הגויים, חשוב מה שיעשו היהודים", היינו צריכים היום מנהיג אמיץ כזה שיעמוד מול הלחץ של האמריקאים ויתר אומות העולם.
23.  אודי שגיא-שניידר  (31/12/2013)
אין מילים לתאר או להגדיר את עוצמת הערצתי לאיש, לדרכו, לחזונו, ליכולתו הכריזמטית, לאהבתו לעם ישראל, אשרינו שזכינו למנהיג שכזה, ותפילה לי אחת שיקום לו מחליף מתאים ודומה אודי-כפר סבא
24.  יהודית  (31/12/2013)
ראוי ורצוי שביבי ושרה נתניהו ילמדו צניעות ודרך ארץ מאיש גדול
25.  פלד גרשון  (31/12/2013)
יהא זכרו ברוך .הוא היה גדול הדור ועשה רבות לעם ישראל ולעולם....אך לצערי שגה שגיאה חמורה ביחסו למנחם בגין לכל אורך חייו .וחבל על זה .
26.  מנחם רוזנפלדר  (31/12/2013)
אי אפשר להתעלם מדמותו של בן גוריון ועל אומץ לבו להכריז על מדינה . קשה לי לסלוח לו על שנאתו לבגין על דרכו בפוליטיקה שלא היה מוכן אפילו להעלות את עצמותיו של זבוטינסקי על מלחמת סיני המיותרת שלא נתנה לנו דבר כולל לבריטים ולצרפתים אני שהייתי באותם הזמנים בטירונית הייתי בטוח שהמלחמה תהייה נגד ירדן היות שרוב הפגועים הגיעו משם . הצנור שהוביל מים מהכנרת היה הישג גדול נוכח האמצעים הדלים שלנו. לגבי הפצויים מגרמניה הוא צדק וזאת בניגוד לבגין. אני חושב שאם היה חי כיום היה מרוצה מההשגים של המדינה בכלכלה לנוכח העובדה שאין מדינה שנתונה במצב בטחוני לאורך כל שנותיה והישגים שלה עולים על כל דמיון . אז בגין עשה לא פחות עשה מבין גוריון ונא לא לזלזל בביב שחלק גדול מההשגים שלנו היום אפשר לזקוף לו . אז בוא נתעלם מהשטויות שמיחסים לו על טיסותיו . אולי מישהוא רוצה שיטוס בפפיפר ?
27.  osemte@gmail.com  (01/01/2014)
מצגת יפה ומושקעת לכותב המצגת ישנו ספר ,שדה בוקר" אשר נכתב עי עמיקם אסם חבר אפיקים אשר חי בתקופת הנחל בשדה בוקר ועבד עם בן גוריון בדיר
28.  אסתר  (01/01/2014)
איפוא נעלמה הצניעות שהיתה פעם הלואי ומנהיגנו היו לומדים מעט מצניעות של מנהיג כה דגול.
29.  צופי סער  (01/01/2014)
כתבה תמציתית, מרגשת מאוד. השאלה הנשאלת היא: איפה יש עוד מנהיגים - כמוהו. ללא כל ספק , רק בזכותו קמה מדינת ישראל
30.  רונית מצריף בן-גוריון  (01/01/2014)
כתבה יפה. טעות קטנה - לבן גוריון היו למעלה מ-20,000 ספרים ב-9 שפות. והוא אמנם כתב למעלה מ-30 ספרים.
31.  עמיקם אסם מקיבוץ אפיקים  (01/01/2014)
נפגשתי עם בן גוריון בהיותי במחנה עבודה בשדה בוקר בסוף כתה י"א. עבדתי אתו בדיר. נפגשנו בשנית כאשר הייתי מפקד מחלקת נח"ל בשדה בוקר. ו...בספר שכתבתי על שדה בוקר "לחלום בעינים פקוחות" יש פרק על בן גוריון, שיש בו דברים שאינם מופיעים במצגת יפה זו. אבל - כל הכבוד.
32.  מועלם נסים  (02/01/2014)
שלום רב ראשית כל ברכות חמות ליוזם האתר. פגשתי את בן גוריון, בשני מקרים: בפעם הראשונה דוד בן גוריון הגיע לקיבוץ גבעת חיים בזמן הפירוק לשני קיבוצים. בפעם השניה, במסגרת טיול לנגב וביקור בשדי בוקר, כל חברת הנוער הצטלמנו עם בן גוריו. הייתי אז בחברת נוער עולה בקיבוץ משמר השרון בהדרכת האיש הנערץ-יעקב מרגלית ז"ל. כל עם ישראל חייבים להודות שבלי המעש של בן גוריון לא הייתה קמה מדינת ישראל. תמיד נזכור את פועלו ומסירותו לתקומת העם היהודי.
33.  אביבי ש  (02/01/2014)
איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא
34.  קלישר הדסה  (04/01/2014)
כל מי שראה את הכתבה הנהדרת שיפיץ אותה בין חבריו וילדיו שלא נשמע ממורות ואנשי ממשל כל מיני המצאות על מי היה בן גוריון
35.  ראובן אופיר (אופנהיים )  (04/01/2014)
אז לא היה מחשב , ואמי כתבה לו . יש לי 2 מכתבי התשובה שלו אליה, בכתב ידו, מסופררים ונשלחו מדירתו בתל אביב .אין בזמננו מנהיגים ברמה הזו .
36.  רותי  (04/01/2014)
מעניין ומלמד, עשוי בטוב טעם ישר כוח. באמת אין כמו האיש הזה וחבל...
37.  עליזה  (04/01/2014)
חסר לנו היום אדם בסדר גודל כזה. ביחוד הדוגמה האישית שלו לצניעות ובנוסף לכל תרומתו האדירה למען המדינה בתחילת שנותיה.יראו המנהיגים של היום שאפשר לשלב צניעות עם מנהיגות.
38.  רבקה יניב  (04/01/2014)
מעניין ביותר טוב לשוב ולשמוע על האיש הגדול הזה תודה
39.  דוד איתן  (04/01/2014)
הסקירה על בן גוריון נפלאה וחשובה כדי שאנחנו נזכר והדור הצעיר יכיר. אני אישית כילד קיבלתי מספר פעמים מפולה כוס תה שהכינה לי בעת שאבי[ולטר איתן], ישב בישיבות אצל בן גוריון
40.  הוכמן שמריהו  (05/01/2014)
מדוד המלך ועד דוד בן גוריון לא קם מושיע לישראל בדמותו
41.  דוד גרוסמן (ראשון לציון)  (05/01/2014)
הוא היה ענק שבענקים. לדעתי נביא ומנהיג דגול. יהי זכרו ברוך.
42.  מדמוני אסף  (05/01/2014)
ענק !! אחד ויחיד. למרגלות מיטתו זוג נעלי-בית, כמה ראשי ממשלה צריך כדי למלא נעל אחת ? אשרי העם שזכה לדוד המלך וממלא מקומו -דוד בן גוריון.
43.  רזיאל צונג  (06/01/2014)
בשנות ה-60 במאה הקודמת שימשתי כמזכיר המחלקה לאקדמאים בהסדרות העובדים אירגנתי עשרות סמינרים במדרשת סדה בוקר כדי לחזק את מעמד המדרשה נפגשתי עם בן גוריון לא פעם ולא פעמיים ואם היו לי חוויות שנצרבו בקרבי היו פגישותי עם ה-"זקן" שכדי לשמוע את דבריו חייב הייתי לרוץ איתו ועם חברו יהושע כהן כשהוא עושה צעדות מסביב לקיבוץ לא היה מנהיג שכמותו ולגבי העתיד כמובן שאינני יכול להתנבא אך חוששתני שגם לא יהיה
44.  דן ענברי  (07/01/2014)
מנהיג ניכר באישיותו ובכשרו ואומץ לבו להחליט בזמן את ההחלטות הנכונות. דוד בן גוריון ניחן בכל אלו וללא החלטותיו, אין ספק, שלא הייתה לנו מדינה. הוא החליט למרות אופוזיציה מבית, והתנגדות ארה"ב מחוץ על הקמת המדינה והכריז על כך בפני כל העולם. מנהיג צריך שיהיה נקי כפיים וישמש דוגמה לאחרים בצניעותו כפי שהיה בן גוריון. וחבל שהעומדים בראש המדינה מאז לא השכילו לקחת ממנו דוגמאה
45.  חנה מזרחי  (07/01/2014)
כל הכבוד לכתבה מגיע לאיש הזה , חברל שבזמננו אין אדם כמהו :צנוע, נחוש ואמיץ שעמד מול כל העולם וראה רק את טובת העם היהודי והמדינה יהי זכרו ברוך
46.  ריקי איציקזון  (08/01/2014)
הכתבה נפלאה והיו דברים שאני לא ידעתי על קיומם. חבל רק שהרבה מכל פועלו לא נאמרו לו בחייו אלא מחלקים לו שבחים לאחר מותו, כי בסך הכל האדם הלך לעולמו די מאוכזב מההתייחסות אליו וזה חבל כי הוא בסך הכל היה אדם גדול ועשה רבות למען המדינה למרות שלא היה חף מטעויות. יהי זכרו ברוך והלוואי והיו עוד אנשים כמוהו ובפרט בראש הפירמידה צריכים לקחת דוגמא לצניעות ולא לניצול מעמד
47.  מנחם לוסטיגמן  (08/01/2014)
ללא ספק האיש-יחיד בדורו- ברם אין להתעלם מפרשת אלטלנה,פירוק הפלמ"ח וההתעמרות בשרת ואשכול
48.  גדעון  (08/01/2014)
דבר שלא יסולח לו: חיסול מערכת החינוך של מה שהיה קרוי "זרם העובדים"
49.  מיכאל פורה  (09/01/2014)
ראוי לקרוא את דברי בן גוריון בנושא אלטלנה "תוך הפרת חוקי המדינה והתחייבויותיו... הביא אצ"ל לארץ אונייה עם נשק. גם אילו לא הייתה הפוגה מטעם האו"ם, היה העניין הזה חמור למדי, כי אין שום מדינה יכולה לסבול, שאנשים פרטיים או ארגון פרטי יכניסו לארץ, בלי רשות הממשלה, אפילו את הכמות הקטנה ביותר של נשק... כי הוא מעמיד בסכנה את המדינה ומכשיר את הקרקע למלחמת אזרחים בקנה מידה רחב. נוסף על כך נעשה דבר שיש בו הפרת סידור בין-לאומי של או"ם, שמדינת ישראל קיבלה על עצמה. משנודע הדבר למשרד הביטחון, ניתנו הוראות לדרוש מאצ"ל להעמיד את האונייה לרשות הממשלה. ... כשאצ"ל סירב לעשות זאת וחובתי הייתה ברורה לפני: לשמור על ביטחון המדינה ולבצע את החוק – וידעתי זה לא ייתכן אלא בכוח – הבאתי בכל זאת את העניין לדיון בפני הממשלה במלואה; ואחרי בירור מלא ודיון ממצה הוחלט לרכז במקום המעשה את הכוח הצבאי הדרוש, למנוע מאצ"ל את פריקת הנשק מהאונייה ולהעמיד את האונייה לרשות הממשלה."
50.  פרופ' מיכאל פורה  (09/01/2014)
בסוף שנות הששים הקימותי בטכניון את "חוג הפרופסורים". לחוג זה, שמנה בראשיתו כ- 20 חברי סגל מפקולטות שונות, הוזמנו לשיחה פוליטיקאים ידועים מכל גווני הקשת הפוליטית. החוג היה מתכנס בביתו של אחד החברים. בין המוזמנים היו דויד בן גוריון, מנחם בגין, שעדיין היה באופוזיציה, יגאל אלון, פרופ' ארי ז'בוטינסקי ונשיא הטכניון סשה גולדברג, טופיק טובי, יוסף אלמוגי, יעקב חזן. כמעט כל מפגשי החוג היו מעניינים מאוד. הפגישה עם בן גוריון, למשל, שנערכה בביתם של חנה ופרופ' נתן רוזן, הייתה מדהימה. באתי לקחת את בן-גוריון ממלון דן-כרמל. הוא נסע איתי במכונית הסאאב שלנו, כשמאחורינו נוסע ג'יפ עם שני שומרי ראש. בן גוריון נכנס במהלך הערב לטרנס של דיבורים וזיכרונות. אחרי חצות לוחש לי שומר הראש: "שמע, בן גוריון הגיע הבוקר משדה בוקר. הוא חייב להיות סחוט. יש לסיים את המפגש". אני מגיב ואומר: "חברים עוד שאלה אחת בלבד. החבר בן גוריון הגיע הבוקר בשדה בוקר והוא בוודאי עייף". ואז בן גוריון מגיב. "עייף?! שמעתי כי פרופסורים בטכניון עובדים עד אור הבוקר". הבה נראה מי יתעייף קודם". סיימנו את הפגישה בשעה 2 לפנות בוקר.
51.  שוש כרמל  (09/01/2014)
היה אחד ויחיד בדורו, ודוגמא לדורות הבאחם! מי יתן ויהיו לנו כמותו!
52.  אסתר  (10/01/2014)
הלואי עלינו מנהיגים היום כמו דוד בן גוריון. האיש שלא ידע פחד ולאות, חתר באומץ למטרתו הגדולה להקים בית ליהודים, מדינה משלהם, לאחר כל התלאות שעברו באירופה. סוף סוף ליהודים יש בית חזק ששומר עליהם והם שומרים עליה. חזון הבית ליהודים התגשם ויותר לא יצטרכו לנדוד הענין היחידי שמעיב על גדולתו הוא בעית אלטלנה. נכון שהאניה הגיעה לחופי הארץ בלי אישור מוסדות הממשלה. אבל חובה עליו היה לקבל את העובדה, האניה באה לעזרת הישוב! ולא להתפס לקיצוניות של הפעלת נשק כלפיה. ומה שהיה הכתם הגדול ביותר הוא שיהודים נורו במים כשהם שוחים ללא נשק חשופים לפגיעות הכדורים שנורו ורצחו אותם. זהו לדאבוני, כתם בל ימחה. ועוד לחשוב שיצחק רבין התרברב על פגיעותיו המוצלחות, זה קשה מנשוא
53.  שרה  (11/01/2014)
מדהים,מיחיד בדורו, הלוואי שנוכל להמשיך את דרכו באהבת המולדת, בתשוקה ובהמשך החזון שלו
54.  משה כרמלי  (11/01/2014)
ל-49 פרופ' מיכאל פורה - אין בדבריו הנכונים של בן גוריוןעל אלטלנה שמץ של הצדקה לשרוף את האוניה,את הנשק שהביאה ולהרוג את העולים שקפצו לים
55.  רות מוריאל  (12/01/2014)
למרות גדולתו איני יכולה לסלוח לו על פרשת האלטלנה המבישה ועוד פחות על הסיזון - תקופה בה הסגיר חברי אצ"ל ולח"י לשלטונות הבריטיים שעינו ואסרו אותם והעלו לגרדום וכלאו אותם בבתי כלא ובמבצר עכו ובמחנות הסגר בארץ ובאפריקה. שתי פעולותיו גם הזיקו להצלת נרדפי שואה שלא יכלו להגיע ארצה
56.  הלנה ברנדט מקנדה  (12/01/2014)
האיש הזה היה מעל ומאבר הוא היה מעורב בחייהם האישים של אזרחי ישראל!בהיותי נערה כתבתי לו מכתב הוא ענה לי אישית והתיחס לכל מה שכתבתי הדבר נגע מאוד מאוד לליבי!!!! מנהיגים בסקלה של דוד בן גוריון כבר לא יהיו הוא לא רק היה מנהיג גדול הוא גם היה איש רוח להשוותו למשה במיקצט אפשר אבל אין מילים לתאר את גדולת מנהיגותו אישיותו ורוחו יהי זכרו ברוך ומנהיגי העתיד יכולים להביט לעבר וללמוד ממנו איך לנהוג ואיך להיתיחס לעם
57.  דני ברק  (14/01/2014)
איפוא ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא ,אני מתגעגע , כאחד שרץ על הגבעות בשעות הבוקר המוקדמות וברקע האיש והחזון ולכזה אנו זקוקים וההגשמה של מנהיג שכזה, שכה חסר לנו
58.  Yoel Sharabi  (16/01/2014)
I was a student at the Midrasha high school. and we host D.B.G. 83rd Birthday. I was lucky to take a part in the show (i played flute solo)and when i was about to get off stage D.B.G. got up from his seat and run to talk to me. that was an amazing moment for me which I'll remember forever. if anybody know where i can find pictures from that event please let me know. the next day D.B.G was a guest in our school and i was chosen to walk along with him thru the day. (i have one photo of that)
59.  שאול מנחמי , מחולון  (16/01/2014)
חייבים ללמד בכל מוסדות החינוך בארץ על פועלו של דוד בן גוריון שעשה להקמתה של מדינת ישראל ולתקומתה . אדם גדול שקם לנו בתקופה הקשה להקמת המדינה .
60.  בוגין יעקב  (19/01/2014)
מנהיג בעל חזון מפוקח צנוע ישר דרך לעד ייזכר בתולדות מדינת ישראל
61.  יום-טוב (יומי עיני) ממקימי יחידה 8200 ואיש מוסד  (20/01/2014)
אני מעריץ גדול של האיש ממקימי המדינה . לא תמצאו אנשים כאלה . יהי זכרו ברוך לעד
62.  ירדנה פרידמן  (21/01/2014)
אבי אריה בור בנה את הספריה במדרשת שדה בוקר והקיר הבנוי אבן שרואים בשטר של 50 השקל נבנה במו ידיו אבי עליו השלום הרבה לבלות באותה תקופה עם יהושע הכהן
63.  אריאלה צוקר  (23/01/2014)
מצגת מעניינת מאד המוצגת בצורה אטרקטיבית. אעביר לדורות הצעירים במשפחתי למען יראו וידעו. תודה
64.  דוד סחר  (23/01/2014)
היה זה בסוף 1950.עסקנו בבצורים בגבול מצרים בראס אל נקב כיום עין נטפים ללא הודעה מוקדמת הופיע בן גוריון בלוית אשתו ובתו רננה ואתם כל המטכל בראשותו של יגאל ידין.בהיותי מנהל ומפקד המקום נתבקשתי לספר לאורחים מה אנו עושים פה ומה תכניתינו לעתיד.אשכול שגם היה נוכח במקוםקרא לי הצידה והזהיר אותי לפנטז ולא לשקר כי הוא מיד ישאל אותך האם אתה מספר את האמת.הייתיבסך הכל בן 21ץלא שקרתי ולא פינטסתי והכל עבר מצוין.למחחרת הם הזמינו אותי לפי בקשת בן נוריון לרדת לאילת ולהתלוות אליהם בסיון.עמדנו ליד הים ובן גורין אמר לי כשערותיו מתנופפות ואמר דוד הנה לפניך שפת הים אני אדאג שכל שפת הים ירשם על שמך בתנאי שתפתח את המקום למקום שימשוך תירים מכל העולם.אני באותו זמן הרווחתי 4 לירות ליום ולא התקרבתי לסוף דעתו של האיש היקר ביותר שהיה לי הכבוד לבלות יומיים במחיצתו.ואפילו ששלוש אחר כך עבדתי במשרד ראש הממשלה ואפילו לא ראיתיו.כיןם עם ראש ממשלה היה מציע לי הצעה דומה הייתי מבטיח כל מה שהוא רוצהץ הזדמנות כזו לא כל חוזרת.כיום עשיתי מצוין בלי חוף אילת אבל בתי ומשפחתה גרים שם לשמחתי. כל זה לקוח מספר שכתבתי מעולם ועד עתה
65.  שושי רוזנטל  (24/01/2014)
לא יזיק למנהיגים שלנו היום להיות צנועים וישרי דרך ולהפסיק לחשוב רק על הכסא וכסף אלא לדאוג רק לטובת המדינה ואזרחיה.
66.  משהרגב  (24/01/2014)
התכתבתי עם ב.ג במיכתבו אליכתבוסיכם:"קום עלה והתישב בהר הנגב" כך עשיתי הייתיממקימי מדרשת שדה בוקר, צביה אשתי היתה הספרנית הראשונה,שהית צריכה להעביראספריו למדרשה...הוא ורעיתו פולה ביקרו את ביתנו החדש במידרשה, סיפור בפני עצמו,נגעתי במאורע קוסמי,ליוויתי אותו בטיוליו, כדייר המידרשה, לאחר מכן כאיש מילואים, בביתי במדרשה הוא שמע , על תבוסת רפ"י בבחירות.
67.  צביקה  (25/01/2014)
למס 26, אמנם הייתי בן 10 שנים כאשר פרק אלטלנה קרה, כפי שאני יודע בן גוריון נתן הוראה לירות על האניה , מישהוא אחר הרחיב והורה לירות על אותם אנשים שקפצו למים על מנת להציל את עצמם. בנושא רמת חיים ורואה האם מישהוא עדיין זוכר את השיר, ׳לבו גוריון יש רדיקל ולנו יש קדחת׳...?
68.  אדלין דיין  (26/01/2014)
איפה ישנן עוד אנשים כמו האיש ההוא????
69.  אורי  (27/01/2014)
שלום בוכבינדר שצילם את תמונת בן-גוריון בהלווית פולה הינו בן משפחה שלי מצד אימי המנוחה שנקראה בצעירותה בוכבינדר, רק לידיעה בלבד.
70.  דן  (29/01/2014)
בפרשת אלטלנה נהרגו 19. באנדרטאות ביוזמת בגין נזכרים רק 19. מדוע? כיוון שהשניים הראשונים שנהרגו היו אנשי צה'ל בכפר ויתקין שנורו על ידי האצ'ל. השלישי הוא פלמחניק שנהרג כאשר האצ'ל הסתער על מטה הפלמ'ח בת'א. השמטתם משנה את משמעות האירוע ויוצרת הטעייה מכוונת הניכרת בתגובות כאן
71.  יעקב פישביין  (06/02/2014)
כל השבחים לצניעות שלו כאדם וכמנהיג וכמובן לחזון המדינה היהודית ולהגשמתו אך יש גם לשאול מדוע נעדרים איזכורים של פרשיות קשות בחיי המדינה בתקופתו
72.  צרפתי מזל  (10/02/2014)
מומלץ לכל ילד ונער לקרוא את הדברים הנפלאים, כדי ללמוד את ההסטוריה של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל החופשיה.
73.  קרין בר-און  (11/02/2014)
נוגע ומרגש, מצליח לגעת ולו במקצת מי היה האיש המיוחד הזה, איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא..
74.  דוד בץ  (12/02/2014)
עןד לא קם לנו מנהיג כמו בן-גוריון.אני אמנם כבר בן 88 אולם לא אשכח אןתן אףפעם קבלתי ממנו ספר של מאמרים עם הקדשה ממנו מדוד ךדוד
75.  ברק יוחנן  (15/02/2014)
אם היה אפשר היתי מבקש מבן גוריון לחזור אלינו ,ולקחת את המושחות לשנה ולהנהיג אותנו ,כי אנחנו היום נראה שאיבדנו את הדרך במדבר.. היות ומשטרה לא משטרה.רבנים לא רבנים .ממשלה לא ממשלה וכך ללא סוף כולם חוגגים
76.  esar shvartz  (18/02/2014)
This is a one sided presentation of a little (4'11") dictator who hated anybody who didn't think like him. His crimes are too numerous to mention, I'll mention a few. Under his rule as head of the Jewish Agency, which reported to the British, there was a policy of restraint (havlaga) for murder of Jews by Arabs until 1948. The ideas was that we are civilized Europeans not barbarians like the Arabs. This resulted in hundred of dead Jews. He never wanted to talk about the holocaust because, like many other coward Jews, he was a passive participant in it. Read again about the KASTNER affair beautifully described in the book PERFIDY. ALTALENA came with full knowledge of the Israeli government and was sunk because of the sick hatred Ben Gurion had for Etzel. Palmach units, commanded by Rabin shot at wonded Altalena fighters in the water, something even the Nazis didn't do. If you out there Ben Gurion lovers always say that Begin wanted to seise the government why didn't Altalena return fire? Because Begin ordered it not to cause a civil war. And, in 1946 under Ben Gurion watch, the Hagana started the SEASON where scores of Etzel members were kidmapped and turned over to the British, many exiled to Eritria, some tortured by the Palmach. LATRUN was another fiasco, where Ben Gurion true to his dictatorial nature insisted of taking it despite everybody's else's advise resulting in a disaster. I can go on and on on MAPAI buying votes and forcing many to live the country. I met many ex Etzel members in L.A. in the 50's very frustrated and bitter, they fought and died for Israel, only to be betrayed by a narrow minded socialist who managed to rule the country by patience and terror.
77.  יוסי  (23/02/2014)
הערה קטנה למספר 19,איכן תמצא ישוב אחת של האצל, אנשי האצל הם אנשי ריב ומדון רק מלחמות, מלחמות, וזה חבל.
78.  תגובנית  (06/03/2014)
מצגת טובה ובסיסית וכמו ספרי מקחר רבים מצדדת במנהיג ללא ציון הצדדים השליליים. חבל.
79.  יוספ רבי  (10/03/2014)
שלום. מאמר וסקירה הסטורית ממצה ומרתקת. זה היה האיש בן גוריון. ענק הדור מאז הרצל אם לא גם לא דורות קודמים הפיוט שנאמר בסדר סליחות של חודש אלול וגם ביום הכפורים ממחיש תחושת יתמות וגעגועים של הצבור לאנשים ענקים שעברו לעולם האמת וכה אנו זקוקים להם הפיוט אנשי אמונה אבדו נאמר אנשי אמונה אבדו באים בכח מעשיהם...גבורים לעמוד בפרץ..... היו לנו לחומה ומחסה ביום זעם...... סעו המה למנוחות עזבו אותנו לאנחות..... .. קרמים בפרץ אין
80.  חוה נאמן  (13/03/2014)
האם מנהיגי דורנו קראו כתבה זו ??? ראוי שיקחו דוגמא
81.  עומר ועידו כספי  (11/04/2014)
אני, עומר בן שבע ואחי עידו בן חמש למדנו מסבא שלנו על דוד בן- גוריון ומאד התרשמנו מאישיותו ומנהיגותו להקמת המדינה.
82.  זאב זיוון  (18/04/2014)
ליואב שלום הנה כמה תוספות לרשימה היפה: הספר האחרון שקרא ב.ג. ונותר פתוח על יד מיטתו היה הספר ירושלים, ירושלים של לאפייר וקולינס. על שולחן הזכוכית היו שתי תמונות שמבטאות מה חשוב לאיש: הכרזת המדינה והשבעת אלופי ההגנה לצה"ל. הצריף שהיום מצופה ירק היה בראשיתו צחיח ככל המרחב שסביב. את אתר הקבורה בחר ב.ג. לפולה ואת הגן שבדרך אליו תכננו המתכננים צור ויהלום.עוד על ב.ג. ושדה בוקר תמצא אם תרצה בספרי כל טוב זאב
83.  גדעון מררי  (20/05/2014)
כיליד הארץ עוד לפני קום המדינה הייתי שמעתי וראיתי את בן-גוריון בפעילותו הרבה, והשיא היה טקס הקראת מגילת העצמאות שסימנה את הקמת המדינה, אותה הקים למרות התנגדות מבפנים, אך בכח חזונו ואמונתו הלך בדרכו ועל זאת אנו חייבים לו לדורי-דורות. את פועלו קשה לתאר במילים ספורות אך אין ספק שהיה גדול המדינאים שהיו לישראל ולעולם כולו, וחובנו לו לא יפרע לעולם, וזכרונו לעולם לא ישכח.
84.  אבינעם  (25/05/2014)
תגובה ל 26 בן גוריון ידע שלאנשי זבוטינסקי יש שנאה לעובדים ולסוציאליזם . וכמה הוא צדק ראה לאן דחק ביבי את ריבלין .... מה בדיוק האופק של ביבי? . טול קורה מבין עיניך
85.  ישראל קרמר  (25/05/2014)
אשרי העם הזה שקם לו מנהיג דגול כזה בזמן הנכון. אני מלא התפעמות מהדמות הזאת דוד בן גוריון
86.  צבי הדר  (01/06/2014)
למרות שהיו לבן גוריון תכונות ניכרות, אי אפשר לשכוח שבסופו של דבר הוא היה דיקטטור ובתקופת היותו ראש ממשלה כל קשר בין מדינת ישראל ודמוקרטיה היה דמיוני בלבד.
87.  Zvi Hadar  (01/06/2014)
To Mr. Esar Shvartz, comment # 76, Thank you very much for your courage, you were absolutely right, but you touched only the tip of the iceberg, May GOD bless you.
88.  מוישלה פרנק  (13/07/2014)
כמו כולם עלה בן גוריון הגלילה ועבד אצל רוגובסקי בסג'רה. בזכרונותיו הוא מתאר איך הוא נרדם בחריש (ב"ג מתאר את זה במילים אחרות, אבל ברור מהכתוב שהוא נרדם בחריש). למזלו, הכורדים שגרו בסג'רה הערבית ועבדו אצל היהודים עזרו לו להשלים את העבודה, אחרץת היה מפוטר ועושה דרכו חזרה לחו"ל. בהמשך, כשהקימו הכורדים את אלרואי, גמל להם בן גוריון. כשעבר ב"ג לשדה בוקר, שמר עליו, באחד הימים, הנכד של רוגובסקי. עכשו היה שמו רגב. בן גוריון לחץ על המ"פ שישלח את רגב לשיחה עם ב"ג. לקראת סוף השיחה, ביקש רגב רשות לשאול את ב"ג שאלה. ואז אמר לו: סבא היה מספר שאתה לא היית פועל כל כך טוב. אחרי מחשבה קצרה ענה לו ב"ג: את פינשטיין היכרת? את צוקרמן היכרת?" לא, ענה רגב. ואז אמר לו ב"ג: הם היו פועלים טובים. אני לא יודע אם כל הפרטים האלה נכונים ב 100%, אבל זה מלמד משהוא, לא?
89.  דני קמר  (23/09/2014)
חלוץ יוצא דופן, דוגמא אישית ומנהיג משכמו ומעלה, חשוב להעביר מעט ממשנתו בבתי הספר בשעורי האזרחות .
90.  מיכאל מעין חרוד  (23/09/2014)
הכתבה מדהימה ומאלפת. האף שמיותר להלעיז, אין אדם מושלם ותהא קומתו גבוהה כתמר. קומתו הקטנה של בן-גוריון תוכיח. הוא הרי העז ! תבורכנה ידי המביא.
91.  איציק ג'יניאו הוד השרון  (20/10/2014)
עד היום לא קם מצביא שכמותו. בזכותו קמה מדינת ישראל .צניעותו צריכה ללמד את המנהיגים של היום .מי יתן ויקום לנו מצביא חדש כ דוד בן גוריון
92.  פנחס אופק  (21/10/2014)
היכרתי את בן-גוריון אישית, כשהייתי מורה במדרשת שדה-בוקר, לימים מדרשת סן-גוריון. שם גם נישאתי לרעייתי גאולה, ובן-גוריון היה בחתונתנו. הוא גם היה בידידות עם חנה אורלוף, הפסלת הגדולה והבינלאומית, דודתי, וכשפגשנו אותו - הוא שמח לראותנו והיזמיננו להתארח בצריפו. באנו, שוחחנו ולא אשכח זאת. פנחס אופק באר-שבע
93.  פינטו יוסף  (15/12/2014)
תודה על המצגת היפה וזה ראוי לפרסם את זה ברבים כי אלה בזכותם קיימת המדינה שלנו ישר כח
94.  ישראל קרמר  (17/12/2014)
אני נפעם מפועלו של בן גוריון. אשרי העם הזה שזכה למנהיג דגול יחיד בזמננו
95.  וואלך אורי  (19/12/2014)
היה אחד האנשים הגדולים ולא רק בדורנו מה שנאמר ממשה עד משה לא קם כמשה נכון שתמיד היו גם מבקרים אך למי לא.סבתי היתה מאד גאה שנולדה בשנתון שלו.הלואי והיה לנו היום מין בו גוריון כזה .
96.  אלי  (23/12/2014)
אני הייתי מוסים לדבריה של רותי שאל לנו גם לשכוח את פרשת העסק ביש שבה היה מעורב ומי נתואת ההוראה
97.  אלי  (23/12/2014)
ועוד הייתי מוסיף לזכותו שבסוף שנות החמישים כאשר אימי ילדי את בתה שהיתה אז עשירית קבלה ממנו אז מענק בסך 100 לירות שהיה אז משמעותי ושניתן אז לכל אישה שילדה עשרה ילדים
98.  צביקה  (26/12/2014)
למספר 86. מאחר ואינני יודע מהי דמוקרטיה, זכור לי שבזמנו של בו גוריון היו בחירות. האזרחים היהודים חיו בבטיחות ולא נפגעו בבקבוקי מולוטוב בחיי היום יום. האזרחים הערבים היו מוגנים בביתם עם שקיעת החמה.
99.  נאוה אניספלד  (28/12/2014)
בוקר טוב תודה לכתבה הממצה וזורה אור על דמותו ופועלו של מנהיג דגול. לאחרונה בקרנו בבית בן גוריון בתל אביב . זהו ביקורינו הראשון במקום לאחר פעמים אחדות בצריף שבשדה בוקר. לצערינו מצאנו את המקום לא מטופל כראוי החלונות, שלא ראו תיקוני צבע מזה שנים פתוחים לרווחה לשמש היוקדת ואולי גם לגשם היורד , על המוצגים נערם אבק וכאן נגיע לספריה העשירה (שתמונתה מופיעה במצגת) הדלת פרוצה למרפסת והשמש "מלטפת" הספרים...תמונות רבות דהו וכן חלק מהמסמכים. צר לנו על כך וחשבנו שיש מקום לפנות אל גורמים האחראים לבית... ושוב תודה לך על המצגת המפורטת ואולי תדע אל מי לפנות בעניין ביתו של האיש "הענק" שלנו. נאוה,
100.  יענקלה רגב בן סג'רה  (15/02/2015)
מרגש סוער, אנכי נכדו של סבא (רבי אברהם סיני רוגצב'סקי אשמח לשתף את הקוראים בסיפורה של משפחתי.
101.  שינפלד שמחה  (02/03/2015)
כניצול שואה, מצדיע אני לזכרו של דוד בן גוריון, שהעז לעשות הכול כדי להקים מדינה ליהודים. יליד צ'כוסלובקיה
102.  אריה ש. איסר  (03/03/2015)
בהשראת חזונו של בן גוריון עברנו ב-1975 לגור, מרגלית רעייתי ואני, לקריית שדה בוקר. שם הקמתי את המרכז (כיום מכון) למשאבי מים במכון (כיום מכונים) לחקר המדבר של אוניברסיטת ב''ג בנגב. מרגלית שהיא דוברת מספר שפות אירחה את שוחרי המכון שבאו מחו''ל. מכון זה משמש כיום מרכז מחקר של מים באזורים צחיחים בעל מוניטין בינלאומי. היינו תושבי קריית שדה בוקר עד 1998 עת יצאתי לגמלאות וחזרנו לירושלים עיר מולדתנו, שגם היא על גבול המדבר.
103.  יעקב נבון  (30/03/2015)
בבחירות האחרונות לקחתי פתק לבן ורשמתי עליו " בן גוריון " והכנסתי לקלפי
104.  ד"ר מאיר מונסליזה  (30/05/2015)
בימי חייו ביקרו אותו ולא פעם כעסו עליו.
105.  רחמים סבן  (24/06/2015)
בהיות חיל בשנים 1961עד1963 ביקרתי בביתו של בן גוריון היינו שומרים בבוטקה ואשתו הייתה מביאה לנו תה לא אשכח לעולם אך שהצנחנים היו הולכים איתה לסופר היא הייתה ''קלפטומנית'' והחברה היו מחזירים
106.  שמוליק פרחי - הרצליה  (09/11/2015)
איפה יש מנהיגים כמוהו היום? כולם גמדים , דואגים לעצמם , ולמשפחתם , אין צניעות , אין יושרה , תאבי בצע, שרלטנים ,אין לנו מנהיגות בע"מ
107.  בילי  (22/07/2017)
איפה יש עוד אנשים כמוהו..........אדם לנו מדינה לתפארת שהיום כולנו נזכרים בה בערגהשבאמונתו, בנחישותו , בצניעותו וביושרו הקים
108.  atzmonsu@012.net.il  (23/07/2017)
למזלנו שבן-גוריון היה שםת אימי זל רחל גוטדינרת שחוותה איתי את השמדת חלק מיהדות הונגריה הייתה קוראת את מאמריו עם דמעות בעיניים בעיתון ההונגרית אם להאמין, אז יד הגורל ההצב לנו את האיש יהי זכרו ברוךשהיה מעל שכמו של רובינו
109.  לא מדויק  (11/07/2021)
התדמית של בן גוריון כאדם צנוע אינה מדויקת. כש"מנהיג הפועלים" שלנו התגורר בתל אביב, זו היתה וילה דופלקס ענקית על שפת הים, בעוד משפחות של פועלים אמיתיים חולקות דירות עם משפחות נוספות (כשהמטבחון, השירותים והאמבטיה משותפים לכל המשפחות).
110.  יוסי שמחוני  (04/08/2022)
ינואר 68 הייתי אחראי על תחזוקת האמבולאנס בקיבוץ שדה בוקר, הסתבר שהתרשלתי בתפקידי ולא שמתי לב לחוסר חמצן בבלון החרום. פולה פונתה לסורוקה והרופא בדרך (35 דקות) לא יכול היה לעזור לה.יהושוע כהןת פסק את עונשי: תעלה על הD4 ת סע למידרשה ותכין את חלקת הקבר. יצאתי רכוב על הטרקטור בגשם זלעפות לכיוון המידרש והתחלתי לדחוף ולישר את משטח הקבורה אותו בחר בן גוריוןת הערב ירד הגשם לא הפסיק ואני רטעד מקור ממשיך ומרצה את עונשי. בסהכ זה היה משטח די קטן ונמוך מהספריה _ הרבה יותר נמוך מהמישטח היום. בערך ב8 בערבת הגיע הוליאנט של בן גוריון . הזקן יצא ממנו כשיהושוע מגן עליו עם מטריה. הוא לבש את המעיל החום המםורסם שלו עם פרווה כהה בצוארון וברט שחור על ראשו. לאור פנסי המכונית והטרקטור ת סרק את המישטח והנהן בראשוץ יהושוע סימן לי בידו לסיים העבודה והמשכתי בנסיעה למשק בחזרה צחצ מטר סוחף. לא דיברתי עם יהושוע על העינין יותר.עדות ניתן לקבל מהרופא של הקיבוץ ומנהג האמבולנס שניהם עוד עמנו. נשאר נעלם אחד: האם במתיחת פני השטח שנעשתה ב74 הושאר ארונה של פולה במקומו או שמא העלו אותו למיפלס הקיים. יתכן והם לא בדיוק זה לצד זו אלא הפרש גובה משמעותי בינהם.
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.