נוף של אריות - הר הארי ליד בית ג`ן                          חזרה לאתרים צפון

ביום של ראות טובה – קחו ערכת פיקניק, משקפת ועלו להר הארי שליד הישוב בית ג`ן בגליל העליון.
כאן - מגובה אלף מטר מעל פני הים - נישקף נוף צפוני עוצר נשימה.

השם "הארי" הוא הגרסה העברית של השם ג`בל חיידר.
בערבית שמות רבים לאריה בניהם אסד וחיידר. ברדיוס של כמה קילומטרים מכאן נמצא אתרים בהם מככב המלך ורעייתו:  הר הארי, הר שחל, הר כפיר, עין לביאה, עין הארי והכפרים עין אל אסד, ודיר אל אסד.

מסורת דרוזית קדומה מזהה אתר בפסגת ההר בשם "נבי חיידר".
מקובל לזהות נביא זה עם בהאא א-דין, מחמשת הנביאים-מטיפים של הדת הדרוזית. הוא היה המטיף האחרון ואחריו נסגרה הדת הדרוזית לקבלת מאמינים חדשים.


לפי המסורת הוא שהה מספר שנים במערה על הר חיידר. לאחר מכן עבר ללבנון, שם נפטר ונקבר.

לפי המסופר בכפר, לפני יותר ממאה שנים נכנסו שני פלאחים למערה וראו את שמו של בהאא א-דין חקוק על אחד מקירות המערה. מאז הפך המקום קדוש לדרוזים הבאים למקום להתפלל ולבקש בקשות.

דגל הדרוזים מכיל חמישה צבעים - לכל נביא-מטיף צבע אחר. בהאא א-דין מיוצג הצבע ההלבן.
ב-25 ביולי בכל שנה, נחגג במקום חג בהאא א-דין, ואלפי דרוזים מתאספים כאן.

נקודת התצפית שלנו נמצאת בסמוך למקאם בהאא- א-דין ממנו מוליכה דרך סלולה קצרה לנקודת תצפית נהדרת על פסגת הר הארי שמשמשת לעתים למצנחי רחיפה. מימין למשטח יש אתר זיכרון לשני אחים ממשפחת זידאן שנפלו במלוי תפקידם. 

מומלץ להגיע בשעות אחר הצהרים. משמאל לימין נסו אז לזהות את הכנרת, הגולן, הגלעד, השומרון, הר תבור, רכסי ובקעות הגליל התחתון, בקעת בית כרם וישוביה תחתכם ורחוק משמאל - הכרמל. וואו ! שעור גיאוגרפיה על צפון הארץ צריך שיתקיים כאן!

 

תרשים הגעה. בכניסה לישוב בית ג`ן קחו את הסעיף הימני במזלג הדרכים. אחר כך שילוט למקאם בהאא א-דין.

 

  חזרה לאתרים צפון            חזרה לתפריט ראשי


תגובות
1.  טל  (17/06/2014)
כרגיל - מרתק ונפלא. תודה
2.  מוטי  (08/03/2018)
הדרוזים חוגגים חגים נפרדים לכל אחד מ-5 צבעי הדגל : החג המרכזי הוא החג הירוק המסמל טבע לכבודו של נבי שועיב בחיטין ב25 באפריל, ב25 בינואר חוגגים את החג האדום הסמל אהבה במקאם אל חדר בכפר יאסיף, ב25 באוגוסט חוגגים את החג הצהוב המסמל חיטה בנבי יאפורי בגולן, וכן ב15 בספטמבר בעוספייה במקאם אבו עבדאללה. ב10 בספטמבר חוגגים את החג הכחול המסמל מים בנבי סבלן, וב25 ביולי את החג הלבן המסמל טוהר בבית גן במקאם בהא אלדין
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.