בָּדָד לָעַד-  במדרון מנזר יוחנן במדבר                                     חזרה ל"ועוד"

בגן מנזר שלו ויפיפה בהרי ירושלים, כשערוץ נחל שורק למרגלותיו והטראסות הציוריות של הסטאף ניבטות ממול - נמצא קבר בודד.

כאן במנזר "יוחנן במדבר" שבשולי המושב "אבן ספיר" טמון האב אברהם שמואלוף.

 מקור התמונה http://individual.utoronto.ca/mfkolarcik/AbrahamShmuelof.html 

אל הסיפור התוועדתי במקרה דרך אורה גדות שהשתתפה בטיול בהדרכתי. כששמעה על סקרנותי לגבי קברים מבודדים ניגשה אלי וסיפרה לי על קברו של אח סבַתהּ.
אברהם נולד ב-1913, בשכונת הבוכרים של ירושלים, למשפחה יהודית גדולה מאנוסי משהד שעלתה לירושלים מאירן בשנת 1900.

 

ה"ארמון" בשכונת הבוכרים בירושלים. מקור ויקיפדיה

 כצעיר מבין 16 ילדי המשפחה הוא קיבל חלק מחינוכו בבית הספר הקתולי “Collège des Frères” בעיר העתיקה של ירושלים. מאוחר יותר, כתב על נערותו ובגרותו הצעירה כתקופה פראית בחיפוש תענוגות.

 ב-1939 הוא הצטרף לצבא הבריטי ונלקח אסיר ב-1941 על ידי הגרמנים ביחד עם החיילים הבריטיים האחרים ביוון. הוא "בילה" את ארבע השנים הבאות כאסיר במחנות מעצר ביוון, ביוגוסלביה ובגרמניה.
זה היה במחנות, שאברהם החל לקרוא את המקרא והשתקפה לו זהותו של ישוע מנצרת. הוא חיכה עד לשחרור ב-1945 להגשים את החלטתו לקבל טבילה. בהגיעו לאנגליה, בסוף המלחמה, הוא הציג את עצמו בכנסיה הקתולית בניו-קסטל והוטבל.
כאשר חזר לירושלים, נפרד מבני משפחתו ונכנס למנזר הבנדיקטי של הדורמיציון בהר ציון. שנה מאוחר יותר, הוא עבר למנזר של הטרפיסטים ("השתקנים") בלטרון, שם שהה חמש שנים כנזיר.

 

מקור התמונה:  ויקיפדיה

ב-1948 מנזר לטרון הפך להיות חלק מהמלכות ההאשמית של ירדן, וראש המנזר החליט לשלוח את הנזיר היהודי לישראל לשם שמירת בטיחותו. עם חציית שער מנדלבאום, אברהם נכנס בשנית למנזר הדורמיציון. הוא נשלח ללמוד תיאולוגיה ברומא, בלגיה וגרמניה ואז חזר ב-1956 למנזר של הדורמיציון .
משום משיכתו לליטורגיה הביזנטינית של הכנסייה היוונית הקתולית ורוחניותה אותה למד בגרמניה, אברהם עזב את מנזר הדורמיציון והתקבל לשירות בהגמוניה של הארכיבישוף הקתולי היווני בגליל.
הוא הוסמך  לכהונה על ידי  הארכיבישוף ג`ורג` חכים בנצרת ב-1956.
בהיותו שולט בשפה הערבית בשטף, הוא שירת כמורה במכללה לפרחי כהונה בנצרת, ככוהן הקהילה בסכנין ולאחר מכן בג`יש (גוש חלב), אבל זה לא היה קל להיות כוהן יהודי בכנסייה שהייתה לגמרי ערבית.
ב-1967 אחרי המלחמה, האב אברהם היה יכול לחזור ללטרון, שכעת הפכה להיות בתחומי גבולות מדינת ישראל. במהלך השנים הבאות, האב אברהם נע בין לטרון והשרות בכנסייה היוונית הקתולית בגליל, אבל הוא לא מצא שלום בנפשו.

עיבוד מתוך תמונתו באתר נציגות יעקב הצדיק

זה היה לקראת סוף שנות השבעים שהאב אברהם עבר להתגורר ב"בית ישעיה" שברחוב אגרון בירושלים, והפך חלק מהקהילה הדומיניקאנית שם. כאן הוא מצא מידה מסוימת של שלום, עם קהילה שהתרכזה בלימוד המסורת היהודית, דיאלוג עם היהודים, והשרות של קהילת הקתולים הדוברי עברית בישראל. אחד הפרויקטים הזכורים לו במיוחד, ֹנעשה במשך השנים האלה: ההקלטה של קריאת הטקסטים של כתבי הקודש בעברית, של התנ"ך וגם של הברית החדשה. העברית הקולחת שלו מהדהדת מההקלטות. ניתן להקשיב לקולו של האב אברהם כאשר הוא קורא את התנ"ך (קישור מלא בסוף הכתבה).

קריאה לדוגמה - שיר השירים פרק ד`

האב אברהם נפטר ב-1994 ונקבר במתחם של מנזר יוחנן במדבר (על שם יוחנן המטביל) וזאת בשל הקשרים ההדוקים שקיים בשנותיו האחרונות עם הנזירים הדומיניקנים.

על קברו רשום "אבונה" (אבינו בערבית) וככזה הוא זכור.

ניתן לבקר במנזר כל יום בין השעות 08:00 עד 18:00 (בחורף עד 17:00). הקבר עצמו בגן נעול אך רואים אותו סמוך לבריכת הדגים ליד המעיין. שמרו על שלוות המקום.

מקורות
נציגות יעקב הצדיק - אתר הקהילה הקתולית דוברת עברית בישראל
קישור להקראת התנ"ך על ידי אברהם

לקבלת כתבות דומות בדיוור ישיר בעתיד - הרשמו בקלילות בדף הבית (תפריט ראשי)

כתבה זו הינה חלק מהסדרה בָּדָד לָעַד – קברים מבודדים בישראל

חזרה ל"ועוד"      חזרה לתפריט ראשי   


תגובות
1.  אלי  (02/09/2014)
הכתבה מרתקת ומעניינת. כה לחי!
2.  דני הרמן  (02/09/2014)
כל הכבוד על התחקיר! ידעתי על הקבר של המומר, אך לא את סיפורו. איך נכדת האחות חשה כלפיו?..
3.   כרמלה לכיש  (02/09/2014)
מעניינת ביותר הרשימה הזאת! לא ידעתי על האיש דבר, גם לא על קברו. הפסוקים שהוא קורא משיר השירים - שמחה ותענוג לשומע. כל אות, כל דגש, כל מפיק בהא - מבוטא היטב ובבהירות. תודה על הרשימה
4.  אפרת אסף  (02/09/2014)
מרגש צריך לבוא לבקר ולשים אבן
5.  אתי בודינגר (שמואלוף)  (03/09/2014)
אברהם שמואלוף הוא אח סבתי הכרתי אותו כשהייתי בת 6 ומאותו יום וכמעט עד יום מותו שמרנו על קשר . הוא היה מבאי ביתינו. שהיה מבין הבתים היחידים שביקר לעומת הדחיה שספג מבני המשפחה.
6.  אוולין כץ  (03/09/2014)
כתבה מרתקת ביותר. הנאה צרופה להקשיב לקולו קורא מתוך שיר השירים. קול רהוט. סיפר מדהים
7.  פנינה עין מור  (08/09/2014)
הי יואב לפני שנים טייל איתי אחד מבני המשפחה וסיפר לי פרטים שונים במקצת סיפר ששמואלוף היה גבאי בשכונת הבוכרים.בעת מלחמת העולם נפצע וטופל בביח באיטליה על ידי אחיות נזירות ושם נזרע זרע הפורענות מטייל אחר מגיש סיפר שהוא היה מאוד אהוב בכפר והיה חבר של אביו.דיבר עליו בחם וגעגוע המצבה הנוכחית אינה המקורית.במצבה הקודמת מגן הדויד היה בולט במיוחד. הוא נקבר בתקופה של הנזירים היונים קתולים שהיו שם ולמיטב הבנתי הוא חי במנזר בערוב ימיו התמונה שלו מאוד מרשימה בברכה פנינה
8.  יוסי אילן  (17/09/2014)
מעניין מאוד יפה ששתפת אותנו בסיפור חיים מעניין זה
9.  יותם יעקבסון  (03/01/2016)
אברהם שמואלוף כתב חוברת ביוגרפית הנקראת "גיליתי את המשיח עליו סיפר משה" ובו הוא מספר על נעוריו בשכונת הבוכרים, על התגייסותו, נפילתו בשבי, התנצרותו ונדודיו כנזיר בארץ הקודש. אומנם הספר מתובל במיסיונריות אבל למרות זאת הוא מסמך מרתק הנוגע ל"תשובה" והלכותיה.
10.  אורלי בן משה  (07/02/2016)
יואב שלום תודה על הכתבה המענינת. האם ידוע לך האם שרת ונשבה במסגרת החפרים? תודה. אורלי
11.  שלום נעים  (16/11/2016)
אני מהשומעים את קריאתו בתנך ונהנה כל רגע מקולו הנעים והברור ניתן לשמוע גם פרקי חזנות נעימים מפיו למשל בחלק מספר שיר השירים ותמיד סקרן אותי לדעת עליו יותר ובכתבה הנפלאה הזאת נחשפתי לעוד נדבך על האיש תודה ויישר כח
12.  שוקי בן עמי  (07/02/2018)
זכיתי להכיר את האב אברהם שמואלוף. קיבלתי ממנו במתנה קלטת של ספר דניאל, אותו אהב במיוחד, וביחד עם זה סיפר לי בהתלהבות של ילד, על האופנועים עליהם דהר בצעירותו... במותו כבחייו, היה אדם בודד ביותר. תהא מנוחתו שלום
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.