פְּרִיחוֹת דרומיות        חזרה לאתרים דרום

אביב יבוא בשערינו באופן רשמי רק בעוד שלושה שבועות אבל בחוץ לוח שנה אחר. מאמצע פברואר ועד תחילת אפריל פורצת פריחה מרהיבה בעמק ובהר. כחובב מדבר, מושכות את ליבי הפריחות הדרומיות. מובאת כאן המלצה לשלושה אתרי פריחה בנגב. התזמון לביקור הוא קריטי הואיל ומידי שנה יש הבדלים במועד ובעוצמת הפריחה - תולדה של כמות הגשמים ותפרוסתם על פני העונה. האתר הראשון בחולות חלוצה כבר פורח ויש למהר כדי לראותו. שני האתרים האחרים - אזור שדה בוקר ובורות לוץ - יפרחו במהלך חודש מרס. בתחתית הכתבה הוראות הגעה וקישור לאתרי דיווחי פריחה - אצלם כדאי להתעדכן טרם היציאה לדרך.

איריס הנגב בחולות חלוצה

"איריס ... איננו רק שם של צמח: האהבה לאיריסים היא מחלה, ומי שנדבק בה לא בנקל יירפא ממנה. מחבר הספר הזה מאשר את האבחנה, והוא עצמו נמנה עם החולים: מאז נגלו לי איריסי ההיכל, תחילה איריס הגלבוע ואיריס הארגמן ואחר כך יתר חבריהם, אני מכור להם."  (עזריה אלון, "איריסים", הוצאת משרד הבטחון, 1992)

ראשית ראוי וניתן לומר "אִירִיס" שנית : זה זמן האיריסים הפורחים כמעט בכל פינות הארץ. על רקע מדבר צהבהב-ירקרק הפרח בעיני יפה יותר. בחולות חלוצה שבנגב הצפוני, בין רביבים לצאלים תמצאו חוֹליות מנוקדות בסגול בהיר. 

איריס הנגב הוא מקבוצה ייחודית הצומחת רק במזרח התיכון מהנגב הארץ-ישראלי ועד אירן. חבריו הם איריס ירוחם והאיריס השחום. כל פרח נשאר פתוח מספר ימים והפרייתו נעשית על ידי חיפושיות או דבורים. בעבר היה נפוץ יותר במרחב הדרומי אך נפגע מקטיפה, עקירה, רעיית עדרים וכרסום שורשיו בשיני דרבנים.

ניצנים אלה צולמו בסוף פברואר 2016 וסביר כי הפריחה תמשך עד אמצע מרס.

שני האתרים הבאים נמצאים בתחילת הפריחה וצפוי כי במהלך מרס תגיע לשיאה בשלל צבעי הקשת (התמונות מטה הן משנים קודמות).

צבעוני הנגב באזור שדה בוקר

צבעוני הנגב מאופיין בעלים מסולסלים יותר מאחיו ההררי. גבעול הפריחה נושא פרח אחד ולעיתים נראה כאילו הפרחים יוצאים מהקרקע. הצבע האדום העז בולט אל מול סלעי הנגב הצהבהבים.

 

שני ריכוזי פריחה באזור שדה בוקר: האחד על גבעת מצפה חגי הסמוכה לצומת חלוקים. חגי אבריאל היה ממיסדי שדה בוקר ובהמשך דרכו יזם את הקמת מצפה רמון. מהגבעה ברום 540 מטר ניבט נוף מרהיב של שדה בוקר ואגן נחל צין. באופק מדרום נראה רכס הר נפחה שסמוך למצפה רמון. תחנות חייו של חגי .

ריכוז נוסף נמצא פחות משני קילומטר מערבה - באזור חניון הרוֹעָה. אתר זה נקרא לזכרה של ברברה פרופר, ממייסדות שדה-בוקר, שנרצחה כאן בשנת 1952. לכו מערבה לעבר המדרון הנמצא ממערב לחניון וגלו את אבן הזכרון לזכרה של ברברה. על המדרון פזורים מידי שנה כתמים אדומים עזים של צבעוני הנגב. העליה על הקרקע הייתה במאי 1952 וברברה נרצחה בספטמבר של אותה שנה. ספק אם היא חוותה את פריחתם כאן. לסיפור המלא על הרועה משדה בוקר הקישו כאן

 

שלל פרחים בבורות לוץ

ככל שמדרימים - חווית המדבר משמעותית יותר ולכן אזור הר הנגב הגבוה במרס הוא חגיגה מפתיעה. בורות לוץ הוא אתר בו סדרת בורות קדומים באפיק העליון של נחל אלות. אל תחמיצו ביקור אצל עצי אלה אטלנטית שגילם מאות שנים.

לכל איש פרח שמרשים אותו יותר מהאחרים אך נראה כי הצבעוני הסַסְגוֹנִי מולך כאן בכיפה.

 

צבעוני זה קטן והבצל שלו אינו מעמיק בקרקע. צבע העטיף לבן-ורדרד ולועו צהוב עז. הוא פורח בהר הנגב בחודשים פברואר-מרס.

עִירְיוֹני צהוב מוכר לנו מחבלים ים תיכוניים צפונה יותר בארצנו אך כאן בהר הנגב הוא מאכלס מדרונות סלעיים וצומח בערבות של לענת המדבר.

שמשון השַׁלְחוּפִיוֹת מצטיין במגוון צבעים שבין ורוד בהיר לארגמן. הוא מאריך לפרוח יחסית לאחרים. חייו של כל פרח קצרים ביותר. על שרשי מינים קרובים של הסוג שמשון מתפתחות פטריות כמהין. לא על שמשון "שלנו".  

אלה רק חלק מזערי מעשרות מיני פרחים שתפגשו כאן. עוד בסביבה קו ה- K המסתורי (קישור לכתבה), בור חמת, מעלה ערוד בו פורח ריבס המדבר במרס.

מפת אתרי הפריחה שצויינו בכתבה זו:

 

מקור הבסיס למפה: ויקיפדיה

מקורות:
פרחים יפים בנגב, עזריה אלון, עם עובד והחברה להגנת הטבע, 1981
החי והצומח של ארץ-ישראל בעריכת עזריה אלון, משרד הבטחון ההוצאה לאור והחברה להגנת הטבע, 1990

הוראות הגעה
איריס הנגב בחולות חלוצה: על כביש רביבים- צאלים (מספר 222) בקילומטר 163.5 פחות ממאה מטר מדרום לכביש. נ.צ. 555060 / 169640    זהירות! אין במקום חניון מסודר ויש לרדת מהכביש הראשי ולא לחנות בשוליו!
צבעוני הנגב באזור שדה בוקר:  מצפה חגי: על כביש 40 כקילומטר צפון מצומת חלוקים. יש שילוט. חניה בצד הנגדי של התצפית. יש לעבור בזהירות רבה את הכביש. חניון הרועה: על כביש 40 מול כביש הכניסה לצריף בן-גוריון.
שלל פריחה בבורות לוץ: כשלושים קילומטר מערבית למצפה רמון. סעו בכביש 171 המוביל מצומת הרוחות להר חריף. שילוט מפנה צפונה לדרך עפר שאורכה כקילומטר המגיעה לחניון מסודר. מכאן ניתן לצאת במגוון מסלולים בשבילים מסומנים.

עדכוני פריחה
אתר למטייל - טיולי
אתר צמח השדה

שאינם מנויים על דף המידע: לקבלת כתבות דומות בדיוור ישיר בעתיד - הרשמו בקלילות בדף הבית (תפריט ראשי)

חזרה לאתרים דרום             חזרה לתפריט ראשי 


תגובות
1.  יצחק  (29/02/2016)
נהנה תמיד לקרא כתבותיך
2.  איריס זרטל  (29/02/2016)
מרהיב ומהנה. תודה
3.  נמרוד חפץ  (01/03/2016)
איריס הנגב פורח גם בנגב המערבי, ריכוז גדול ליד ניר יצחק וריכוז שני ליד אנדרטת נירים בדנגור בסמוך לקיבוץ סופה.נגיש לכל רכב אפשר לשלב בטיול/סיור כלניות בדרום אדום.
4.  ארנון נחמיאס  (01/03/2016)
אשמח להמשיך לקבל מידע מעולה וברכות
5.  דוד בראון -חיפה  (26/02/2017)
תוספת , איריס הנגב פורח גם מדרום (מאחורי) קיבוץ גבולות באזור חולי .
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.