מפות מספרות - תעלומה בבית חיים ויצמן                        חזרה ל"ועוד"    

ביתם של חיים וורה ויצמן ברחובות הוא שילוב של יהלום אדריכלי ופנינה הסטורית.
הסיור בהדרכת צוות המקום הוא חוויה מומלצת.
הבית הושלם בשנת 1937 על גבעה בשולי העיר רחובות. לימים הוקם בסביבתו מכון ויצמן.

בעת סיור שערכתי בבית צדה את עיני מפה גדולה ממוסגרת ומזוגגת התלויה על קיר אחד החדרים. המפה אינה נדירה. שוליה אמנם חתוכים ולא ניתן לראות את שנת הוצאתה אבל ברור כי מדובר במפה מנדטורית שנערכה באנגלית בשנות הארבעים של המאה העשרים. כמוה יש רבות. מפות כאלה שימשו גם בהסכמי שביתת הנשק עם מדינות ערב שנחתמו בשנת 1949 לאחר סיום מלחמת העצמאות.
לא מפתיע שנשיאה הראשון של מדינת ישראל החזיק מפה כזו.

הדבר המשונה במפה הוא שמופיעות עליה חריתות הנראות כסריטות עמוקות.
הקוים חרצו את הנייר ובקטעים מסוימים חשפו את בד הרשת עליה הודבקה המפה כחלק מתהליך יצורה. לא מדובר בקוים מקריים. החריתות הן לאורך קווי שביתת הנשק והן מתוות את גבולותיה החדשים של המדינה שזה עתה קמה. כך לדוגמה נראה אזור ירושלים:

גזרת לטרון בו נקבע אזור מפורז:

אזור רצועת עזה:

מי חרת את הקוים?
מדוע בוצעה חריתה ולא סימון בעט?

צוות הארכיון אינו יודע פרטים רבים בדבר קורותיה. מידע עמום בבית ויצמן מקשר את המפה יִגָּאֵל ידין שהיה ראש אגף המבצעים בתש"ח.

ויצמן עצמו לא היה באופן רצוף בארץ בחלקה הראשון של המלחמה בשל טיפול רפואי שעבר בשוויץ. בספטמבר 1948 הגיע לארץ והוכתר כנשיאה הראשון של מדינת ישראל.
יתכן וידין נתן לנשיא מפה זו כתשורה?

האם למי מקוראנו יש מידע או רעיון שישפוך אור על מפה מסתורית זו ?  הבמה שלכם. 

(אגב ... בית ויצמן נסגר בימים אלה לתקופה של כשנה לצורך שיפוצים)

לדף ראשי מדור מפות מספרות

חזרה ל"ועוד"          חזרה לתפריט ראשי   


תגובות
1.  שמעון  (09/05/2016)
יואב חבר יקר. פנינים.מרגליות .כך אגדיר כתבותיך ופרסומיך. איש אחראי אתה.רציני. יסודי ומעמיק .יישר כח. נהנה לפרגן לך.תהנה מעמלך.
2.  ינאי  (10/05/2016)
לדעתי האישית, על המפה היו מסומנים קוים שמי שנתן את המפה לא רצה להראות מסיבה מסויימת ולכן מחק אותם בצורה אגרסיבית.
3.  מנור דביר  (10/05/2016)
אכן תעלומה. מכל האמצעים והאפשרויות לסימון על מפה מחיקה אגרסיבית כזו היא המוזרה ביותר מעניין
4.  דב גולדברד  (11/05/2016)
יואב בקר טוב וחג שמח א. יישר כוח לדף המידע שלך. ב. באשר ל "יום העצמאות" = הוא יום העצמאות ה 69 (נכון שהמדינה בת 68) כי את יום העצמאות הראשון ב 1948 חגגנו בעת ההכרזה (זכיתי והייתי שם). ג. באשר למפה :המפה ריגשה אותי מאד ו"זרקה" אותי לבתי הסוהר הבריטים שקבלנו ב1948 ומהירדנים ב 1967 . בעכו אתה מכיר את החריתות בצפורניים שעדיין מופיעות על הקיר. ב 1967 הייתי בין הראשונים שנכנסו ל"קישלה" בירושלים ושם היו חריתות שלצערי נמחקו. באותה עת קבלתי את הפיקוד על בית הסוהר הירדני בטול כרם והייתי מפקדו הראשון. שם למדתי ממפקדו הירדני (שדבר עברית רהוטה(ספור בפני עצמו)) שהיהודים בעת שלטון ירדן !!! חרתו בצפורנים כל הזמן על הקירות וההוראות היו למחוק מיד. ולגופה של המפה שהצגתה=לעניות דעתי (יתכן והיא עניה מאד)את המעשה עשה אדם שהתנגד לחלוקת הארץ והביע את התנגדותו בצורה זו ושלח אותה לנשיא. בכל אופן שיהיה לנו חג עצמאות שמח. דב גולדברד
5.  אבי נ.  (03/07/2016)
ההסברים אינם מסתדרים עם ההיגיון. לו ידין היה מגיש מפה לנשיא, היא לא היתה ברמה 'סמרטוטית' כזו. לו מישהו רצה למחוק את ה'קו הירוק' - היה מוחק נאה יותר, ואם כך יצא לו - לא היה מעביר לנשיא. מסקנה - מפה זו לא נועדה לבית הנשיא. היא הובאה ממקום אחר. הסימון סביב הר חברון ברור ומדוייק. סביב עזה - ברור ומאד לא מדוייק. סביב השומרון - לא ברור. יש עוד קו ברור מתל אביב לנתניה. לכן ההסברים הפשוטים לא תופסים. יש לחפש הסבר שהמפה הובאה ממישהו וניתנה לנשיא, לבטח סיפור מרגש שגרם לו לתלות אותה ולא רק לגנוז אותה בתיקי ארכיונו. אולי מפה מנדטורית שהיתה אצל גורם ערבי, שהוציא את כעסו על ה'קו הירוק' ולבסוף נפלה שלל אח או הוחזרה ע"}י שבויים או משהו דומה?
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.