בסוף מערב: בבאר-שבע  תערוכה במוזיאון האסלאם ועמי המזרח            חזרה לאתרים דרום

אם אתם בדרככם דרומה לחופשה - הנה נקודת עצירה שווה. גם אם לא - ראוי להדרים לבאר-שבע.

גם כשמתחמם בחוץ - צונן ונעים במאגר המים האדיר בן שלושת אלפי שנים של תל-באר שבע ובוודאי בסדרת המוזיאונים הממוזגים שבעיר. בימים אלה (מרס 2018) נפתחה תערוכה חמישית במוזיאון האסלאם ועמי המזרח המציגה במבנה היפיפה של המסגד הגדול של העיר שנבנה בשנת 1905-6 תערוכות העוסקות באסלאם ובעמי המזרח.
התערוכה מציגה חפצי אמנות ואומנות מארצות צפון אפריקה: מרוקו, אלגיריה ותוניסיה ומצביעה על נקודות המפגש והשפעות הגומלין בין התרבות המקומית לבין אירופה. שם התערוכה "בסוף מערב" מתייחס לשם האזור בערבית : "אל-מגרב אל-אקצה".

שמלה חגיגית לאשה. ראשית המאה ה-20 תוניסיה

לפני כשנה וחצי הופיע ד"ר רוברט רואש במשרדי מוזיאון האסלאם ועמי המזרח וסיפר על אוסף גדול ונדיר של אחיו דוד - החי בצרפת. סבו היה צורף במרוקו בתחילת המאה ה-20 ואת ראשית האוסף היוו התכשיטים שיצר הסב. כך נולדה התערוכה. לרוברט, איש הנגב- רופא הגר בעומר, היה חשוב שהאוסף המשפחתי יוצג בדרום. באוסף פריטים רבים ורק חלקו המזערי מוצג כאן וסביבו אצרה ד"ר שרון לאור-סירק את התערוכה תוך הוספת פריטים מוזיאלים נוספים ועבודות אמנות מודרנית. תכשיטים הם הנושא המרכזי מתוך האוסף שמוצג בתערוכה. אלה שימשו נשים בעיקר לא רק לקישוט אלה היו בעלי ערך כלכלי, סמלי וקמעי.

למעלה: ענק סיכות פריפה, מרוקו, ראשית המאה ה-20, כסף, אמייל וחרוזי זכוכית. מוזיאון ישראל  ירושלים/ אוסף זיידע שולמן

אם הייתי צריך להצביע על פריט אחד בלבד שהרשים אותי הרי כנגר חובב אני בוחר את לוח העץ המעוטר מן המאה ה-19 ...

לוח עץ מעוטר, צפון אפריקה, המאה ה־19, עץ, צבע וזהב, מוזיאון ישראל, ירושלים

למטה: תיק עור. ריף, מרוקו המאה ה-20 :

השלטון הארופאי במגרב עורר גל התעניינות באזור גם בקרב אמנים אירופים ושני ציורי שמן משקפים את רשמיהם

מספר עבודות אמנות מודרנית משולבות בחלל התערוכה ומתכתבות עם המוצגים האחרים ועם נושא התערוכה. לאמנים הישראלים קשר ביוגרפי לארצות צפון אפריקה. הנה כמה דוגמאות:

עבודתו של איל אסולין, נווה מדבר,  2018 שצילומה מטה:
בצד התכשיטים המסורתיים, מוצגות העבודות "נווה מדבר" ו"רואה/ שומר" של אייל אסולין –המציגות אוסף של גורמטים, שרשראות וצמידים מזהב. העבודות נולדו מתוך זיכרון התכשיטים שענד הדוד, אחי האב, באופקים. האוסף מייצג את התכשיט כעוגן ואזכור לתרבות הרחוקה שממנה הגיע הדוד ואת ההוד שהתכשיט סימל לעונד אותו במציאות הסיזיפית היום-יומית. בעבודה "רואה/ שומר" חוליית הגורמט המוגדלת הופכת למעין עין גדולה, המשמרת את המשמעות המגוננת של התכשיטים המסורתיים שכללו סמלים וחומרים בעלי סגולות הגנה. 

 

עבודתו של עדאל עבדאסאמד יליד אלג`יר "נוף אוקינוס" 2005 שצילומה מטה:
העבודה "נוף אוקיינוס", מוצבת בצד העבודות של הציירים הצרפתים. עבדאסאמד מציג בה את הקשר הממושך והסבוך בין צרפת לבין אלג`יריה, קשר שסובב סביב כוח וכסף. בעבודה מרחפות שתי סירות קטנות העשויות מקיפולי נייר של שטרות דולר, השטות בחלל המדמה את הים התיכון, המפריד בין אפריקה לאירופה. האמן מותח בעבודתו ביקורת פוליטית וחברתית על שתי התרבויות שאליהן הוא מרגיש שייך.

עבודתה של מירב פלג, השמלה הגדולה, 2017 שצילומה מטה:
העבודה "השמלה הגדולה" של מירב פלג מציגה הקבלה מודרנית לשמלת כלולות מסורתית. בחלקה התחתון של השמלה מופיע ציטוט מתוך שיר הלל לאישה בספר משלי. אחוות הנשים המתמסרות  למלאכות היד המסורתיות הזכורות לאמנית, וביניהן הכנת שמלת הכלולות, תורגמו  למדיום עכשווי - הנייר. העבודה העמלנית של תפירת השמלה המקורית הומרה בגזירה, חיתוך והדבקה בנייר. פלג, שלבשה שמלה מקורית זהה בטקס החינה שלה, רואה בעבודת הנייר מחווה והמשכיות למסורת ולתרבות שספגה בבית.

 

ד"ר רוברט רואש (מימין בתמונה מטה) נשא דברים בפתיחה וסיפר כי המטרה המרכזית בהצגת האוסף ובנייתו היא לתת כבוד לתרבות החומרית המפוארת של ארצות צפון אפריקה ולהציגה באופן מכובד ומלמד לבאי התערוכה.

זוהי התערוכה החמישית שאוצרת ד"ר שרון לאור סירק במוזיאון זה ואני מצפה כבר לבאה.

 
מימין ד"ר שרון לאור סירק ומשמאל האמנית פנינה ברקאי בפתיחה.

כשיצאתי מערב הפתיחה עמדתי אל מול המסגד הבנוי אבן צהבהבה והתפעלתי ממשחקי האור והצל על קירותיו

התערוכה "בסוף מערב" נפתחה ב- 20 במרס 2018 ותוצג עד ינואר 2019. הטקסט הנ"ל מתבסס על דברים שכתבה האוצרת בתערוכה.

למידע על האוסף הארכאולוגי המוצג במקום ועל תערוכה קודמות: תולדות באר שבע: הקישו כאן ,  "קשרים" הקישו כאן , "מאיזניק לירושלים": הקישו כאן , "מברוק למכתוב": הקישו כאן

קישור לאתר המוזאון          ולאתר מוזיאון הנגב לאמנות הסמוך

לשאינם מנויים על דף המידע: לקבלת כתבות דומות בדיוור ישיר בעתיד - הרשמו בקלילות בדף הבית (תפריט ראשי)

חזרה לאתרים דרום           חזרה לתפריט ראשי


תגובות
1.  אסתר רז  (26/03/2018)
עירי היקרה - יותר ויותר כיף לגור בה. חג שמח
2.  ניצה  (26/03/2018)
תודה, יואב, על העידכונים המעניינים שאתה שולח חג שמח גם לך ולמשפחתך
3.  דן גזית  (28/03/2018)
באותה הזדמנות, אני ממליץ מאור על מוזיאון האנז"ק - ברחוב אוסטרובסקי 4 (סימנך - סוס במרפסת...). חנייה חופשית.
4.  זיוה  (09/04/2018)
אכן תערוכה יפה, מרגשת ומומלצת. מרגש היה גם לשמוע מהשומר בכניסה על מורה דרך בשם יואב שנוהג לבוא עם מטייליו למוזיאון....:)
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.