נסיכה בירושלים. לא אחת - שתיים !     חזרה לאתרים מרכז    חזרה לתפריט ראשי 

מאת דני הרמן

ביקורו של צ`ארלס, נסיך ויילס בישראל בינואר 2020 וההמולה סביב בנו הנסיך (לשעבר יש לומר) הארי - מהווה סיבה מספקת לספר על סבתו של צ`ארלס - הנסיכה אליס מבאטנברג הטמונה באופן מפתיע בהר הזיתים בירושלים לצד קרובת משפחתה אליזבת נסיכת הֶסֶן. בכתבה זו נתמקד באליס שלה סיפור חיים מרתק ובנסיבות שהביאו לקבורתה המחודשת בירושלים בשנת 1988.

הנסיכה אליס מבאטנברג היא דמות יוצאת דופן בהיסטורית המלוכה של אירופה. היא נולדה בשנת 1885 בטירת וינדזור שבלונדון אנגליה כביתם הבכורה של לודוויג פון באטנברג, נסיך גרמני, וויקטוריה נסיכת הֶסֶן כנינה של המלכה ויקטוריה. אולי העובדה שהוריה היו בני דודים מדרגה שניה תרמה לכך שהנסיכה נולדה חירשת ואף שבאמא זרם דם מלכות אנגלי היא בילתה את ילדותה בעיקר בגרמניה ובמלטה.

הנסיכה אליס בציור משנת 1907 אוסף הנסיך פיליפ . מקור ויקיפדיה באנגלית

בשנת 1903 כשהיא בת 18 בלבד, חותנה הנסיכה אליס עם אנדראס נסיך יוון, לאחר שנפגשו שנה קודם בטקס הכתרת אדוארד השביעי בלונדון. לזוג נולדו ארבעה ילדים בטרם הודח בשנת 1917 קונסנטינוס, אחיו של אנדראס מכס המלוכה ביוון. אנדראס ואליס היגרו לשוויץ. בשנת 1920 שב קונסטנטינוס  למלוך על יוון ואנדראס ואליס שבו ליוון והתישבו באי קורפו.

בתקופה זו נולד להם בן חמישי, פיליפ, אשר לימים יינשא לאליזבת מלכת אנגליה, לה הוא נשוי עד עצם היום הזה (2020).

בשנות העשרים של המאה העשרים התקרבה אליס מאד אל הדת. היא עזבה את הכנסייה האנגליקנית והצטרפה לכנסיה האורתודוקסית - הזרם הנוצרי הרווח ביוון.
אליס טענה שהתברכה ביכולות ריפוי ודיווחה על מספר התגלויות של ישוע אליה.
הרופאים חשבו קצת אחרת ובשנת 1930 היא אובחנה כחולת סכיזופרניה ואושפזה בשוייץ. לאחר שחרורה חזרה ליוון, הפכה לנזירה והקדישה את חייה לפעילות צדקה באתונה במוסד "מסדר האחיות הנוצרי של מריה ומרתה". בעלה של אליס נטש אותה ובנה פיליפ גדל אצל בני משפחה באנגליה ויועד להיות קצין בצי הבריטי.

בתקופת הכיבוש הנאצי חיו באתונה אלפי יהודים שחיפשו מחסה מהגסטפו, שגירש את רוב יהודי יוון למחנות ההשמדה. באותה התקופה החביאה אליס את האלמנה היהודיה רחל כהן יחד עם שניים מחמשת ילדיה. בעלה של רחל, חיימקי כהן, שירת את המלך גאורגיוס הראשון בשנת 1913, ובתמורה הבטיח לו המלך כל עזרה שיצטרך. אליס כיבדה את ההבטחה של חמיה והצילה את משפחת כהן מידי הנאצים ועל כך לימים קיבלה בשנת 1994 את התואר "חסידת אומות עולם" מ"יד ושם". שני ילדיה, פיליפ וסופיה נטעו עץ לכבודה במתחם ההנצחה.

משפחת כהן שניצלה על ידי אליס בימי מלחמת העולם השנייה. מתוך הסרט שפרטיו במקורות מטה

בשנת 1967 חזרה אי-היציבות ליוון והפיכה צבאית הביאה להדחתו של קונסטנטינוס מלך יוון. בנה פיליפ ואישתו המלכה אליזבת הצליחו להבריח את הנסיכה אליס מיוון, והזמינו אותה לדור עימם בארמון באקינגהם בלונדון מעין חסד של הכרת תודה בערוב ימיה לאשה ולאם המיוחדת שהיו שראוה כ"כבשה השחורה" של בית המלוכה הבריטי.

בשנת 1969 נפטרה אליס ונטמנה בוינדזור. צוואתה גילתה שבקשתה האחרונה הייתה להיקבר דווקא בירושלים, בכנסיית "מריה מגדלנה" שבהר הזיתים. הטיפול בבקשה זו והמשא ומתן בין הכנסיות ארך כעשרים שנה ובשנת 1988 הועבר ארונה של הנסיכה אליס לירושלים.

צילום: יואב אבניאון

מה הייתה הסיבה לבקשתה זו של הנסיכה אליס ?
הדבר קשור לדודתה של הנסיכה אליס (אחות אִמהּ), אליזבת נסיכת הסן הטמונה בכנסיית "מריה מגדלנה" בירושלים. הנסיכה אליס העריצה את דודתה על אדיקותה וצדיקותה, ולמעשה הלכה בדרכיה, ולכן אין תימא שבצוואתה ביקשה שגם תיקבר לידה. הנה בקצרה הרקע לקבורת
אליזבת במקום. הנסיכה שהייתה ידועה ביופיה, נישאה לנסיך הרוסי סרגי אלכסנדרוביץ וברוסיה כונתה בשם "יליזבטה פיודורובנה". לאחר רצח בעלה בשנת 1905 ולמרות האפשרות להמשיך בחיי אצולה הפכה אליזבת לנזירה ונודעה במפעליה למען שכבות החברה החלשות. בשנת 1909 פתחה מנזר במוסקבה ראשון מסוגו ברוסיה שהוקדש לטיפול בנזקקים. אדיקותה הנוצרית נבעה גם מביקורה בארץ הקודש בשנת 1888 לצורך חנוכת כנסיית "מריה מגדלנה" שבהר הזיתים, ביקור שהשפיעה עליה עמוקות, עד שביקשה שתיקבר באותה כנסייה לאחר מותה.
פועלה למען העניים והנדכאים לא עזר ובמהפכה הבולשביקית של 1918, היא, יחד עם כל משפחת הצאר, נרצחו ע"י המורדים. שנתיים יותר מאוחר הגופות הוצאו מקבר האחים ע"י "הצבא הלבן" והועברו לסין, אז דאגה אחותה למלא את משאלתה האחרונה - להיקבר בכנסיית "מריה מגדלנה"  שבירושלים. שרידי גופתה מוצגים באולם המרכזי של הכנסייה עד היום.

קברה של הנסיכה אליזבת באולם הראשי של כנסיית מריה מגדלנה במורדות הר הזיתים בירושלים. צילום: יואב אבניאון

קברה של הנסיכה אליס מנגד נסתר מן העין, ומצוי מאחרי דלת עץ גדולה בקריפטה מתחת לכנסייה. מי שגילה לי את מקום קיברה הוא שותפי פרדי ויזנר, אשר לפני כמה שבועות ביקר במתחם. הנזירה במקום נענתה לבקשת אורחיו מאנגליה לראות הקבר.

קברה של הנסיכה אליס בירושלים. צלם : פרדי ויזנר.     תמונתה כאשה צעירה. מקור: ויקיפדיה

המבקר המפורסם בשנים האחרונות בקבר זה הוא נכדה של הנסיכה אליס, הנסיך צ`רלס, אשר ביקר כמעט בהיחבא באתר לאחר השתתפותו בטקס הלוויתו של שמעון פרס בשנת 2016. הוא שנה על הביקור בעת שהיה בארץ ב"פורום השואה" בינואר 2020. בנו ויליאם ביקר כאן לפני כשנתיים.

מקור: סרט מעולה בן 47 דקות על הנסיכה אליס  The Queen`s Mother in Law (Royal Family Documentary) | Timeline

דני הרמן הוא ארכיאולוג ומורה דרך הידוע כ"Danny the Digger". דני גם בעל הההסכת ("פודקסט") "למה שבקתני?" על ישו והנצרות הקדומה, יחד עם ד"ר אילן אבקסיס.
 

לאלה שאינם מנויים על דף המידע: לקבלת כתבות דומות בדיוור ישיר בעתיד - הירשמו בקלילות בדף הבית (תפריט ראשי)

לרשותכם מטה מערכת תגובות!

חזרה לאתרים מרכז           חזרה לתפריט ראשי


תגובות
1.  ישראל  (28/01/2020)
תודה על המידע המעניין.
2.  טובה  (28/01/2020)
כתבה טובה ומענינת. למי שהייתה לו הסבלנות והסקרנות לצפות בסדרה הבריטית 'כתר' יש שם יותר מפרק אחד שמתייחס למוצאו וילדותו של הנסיך פיליפ ולאמו הנסיכה אליס. כדאי.
3.  ברוריה  (28/01/2020)
תודה על הכתבה. מעניינת מאד. ברוריה
4.  לאה שביט  (29/01/2020)
תודה על הכתבה המרתקת והמחכימה. קיבלתי סקירה , שלא הייתה ידועה לי, על שושלות המלוכה. הנסיך צ'ארלס יכול להיות מאד גאה בסבתו, על פועלה ועל הצלת יהודים. בתקופת המלחמה. אגב, נאומו ב"פורום השואה" , שהתקיים בירושלים, היה מרגש מאד.
5.  שושנה ימין  (30/01/2020)
כתבה מעניינת מאוד וסקרנה אותי לאור ביקורו של הנסיך צ'רלס בקברה של הנסיכה.
6.  איתן בורשטיין  (31/01/2020)
דני יקירי,תודה השכלתי רבות מן המאמר. נציין בהקשר הנוצרי שאנדריאס הוא פטרון סקוטלנד,רוסיה ויוון. אין זה מיותר להזכיר שאליזבט השניה בקרה כמעט בכל ארצות תבל אך לא בארץ הקודש.
7.  אבי זיסרמן  (03/05/2020)
"....ולכן אין תימא שבצוואתה ביקשה" ( למה תימא ב- א (תמה,תימהון,תמהון,תמיהה טעות - בדקתי גם במילון ספיר
8.  אבישי  (01/06/2020)
שלום מאיפה לקוחה העדות על הצלת משפחת כהן?
9.  מוטי  (19/04/2021)
יליזבטה פיודורובנה, "הנסיכה הגדולה של רוסיה" נסיכת הסה, קבורה גם היא בכנסיית מריה מגדלנה בהר זיתים -15מאז בדצמבר 1920 כ-68 שנה לפני הנסיכה אליס.
 


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.