אפולוניה על הים - טיול יום                           לטיולי איכות מרכז   לתפריט ראשי  

לקביעת מועד - צרו קשר. זהו תיאור כללי של הטיול. השעות גמישות

09:30 עד 12:30 גן לאומי אפולוניה, הרצליה על הים

הים מתמרק ומכחיל למרגלות המבצר..
סלעי הכורכר מחוררים כספוג בצבע חול צהבהב ...
אשלים ושיחי מלוח מתבדרים ברוח ...
המגדל הצלבני העצום מתכונן לקריסה אל תוך החפיר ...

אני מכין לכם סיפורים על מפיקי צבע ארגמן, נפחי זכוכית, מלכים, אבירים, מעפילים, חולמים ולוחמים וקושר את האירועים הרחוקים לחיינו כאן ועכשיו.

לקבלת עלות ההדרכה - צרו קשר. בנוסף - דמי כניסה לגן הלאומי הנעים בין 11 ל 22 ש"ח לאדם.

אם יש שאלות - אני לרשותכם בווצאפ 052-2795407 או במייל yoav.avneyon@gmail.com

להרשמה - הצטרפו לקבוצת ווצאפ ייעודית לטיול זה ושקטה ואשרו בנוסף בווצאפ ישיר אלי  את מספר משתתפים  (מספר המשתתפים מוגבל וייקבע לפי סדר ההרשמה)

הסיור יארך כשלוש שעות ואינו מכוון לילדים. נפגשים אחרי כניסה בתשלום לגן הלאומי לתחילת הדרכה ב-09:30 בצל עצי החרוב ליד השירותים (אחרי שנוצלו...) בתוך הגן הלאומי.  נא להביא מים, כובע, נעלים נוחות, מסכות (לפי הנחיות משרד הבריאות שיהיו תקפות ביום הטיול), כסא מתקפל בתא המטען לשיחת פתיחה שתהייה בחניה סמוך לכלי הרכב, נשנוש לדרך ומצב רוח נהדר. יהיה כיף!
התשלום עבור ההדרכה במקום בפייבוקס או בביט. ל ה ת ר א ו ת  יואב אבניאון 

מבצר אפולוניה, החפיר והמעגן . צילום באדיבות ליאור קפלן

רקע והרחבה:

נסקור את אופן היווצרות רכסי הכורכר ומאפייני הקרקע, הצומח וחי של אזור השרון.

בתקופה בה שלטו בארץ הפרסים, לפני כאלפיים וחמש מאות שנה, החל ישוב קבע במקום ששמו היה ככל הנראה ארשף - על שם האל הפיניקי. פרנסת התושבים היתה על הפקת צבע הארגמן היוקרתי מחלזון הארגמון. היוונים כינו המקום אפולוניה על שם האל אפולו. מן התקופה הרומית נראה וילה ימית גדולה ונתהה אם בנייתה הושלמה.

בתקופה הביזנטית הגיע הישוב לשיא גודלו וכונה סוזוסה. פרנסת העיר הייתה על הפקת זכוכית, מסחר ומרכז כלכלי לכל דרום השרון. הכיבוש הערבי הביא לצמצום בגודל הישוב ולהקפתו בחומה. שמו שונה לארסוף. רוב המונומנטים הנראים היום בשטח הם מהתקופה הבאה: הצלבנית. נספר על מסע הצלב הראשון, על קורותיו של האביר ז`ראר ד`אוון ועל כיבוש המקום על ידי גדול המלכים הנוצרים : בלדווין הראשון. שם הישוב שונה שוב - והפעם ניגון צרפתי: ארסור.

חלפו כתשעים שנה בארץ כולה וסביב ארסוף התחוללה דרמה: המצביא המוסלמי צלאח א-דין כבש את הארץ בסערה ומחה את הנוכחות הנוצרית בארץ כולל בארסור. 

ריצ`ארד מלך אנגליה המוכר לנו כריצ`רד לב-הארי חש להציל את ארץ הקודש. נספר על היחסים המרתקים בין שני המצביאים ועל קרב ארסוף

לאחר מסע הצלב השלישי בלטה משפחת דומיננטית בעיר. נציגה בליאן הראשון טבע חותם שנמצא לימים באי מלטה. בסופו של דבר עבר המבצר למסדר הצבאי ההוספיטלרי שביצרו עוד מפני התקפה מוסלמית

ואז הגיע הסוף. גם החפיר מהגדולים מסוגו לא עמד בהתקפה הממלוכית בראשות השולטן הכריזמטי רב הפעלים הנחוש והמבריק - בייברס

כ-2500 אבני קלע נמצאו באתר ...

מגדלי המבצר וחומותיו קרסו והעיר ניטשה לאחר כאלפיים שנות ישוב אנושי.

כשש מאות וחמישים שנה אחר כך נשמעו שוב קולות מלחמה. 1918 - הצבא הבריטי מתבסס בארסוף וסביבה לקראת המתקפה על צפון הארץ. נראה שרידים מתקופה זו.

Arsuf - the cavalry dash along the sea coast on the morning of the 19th September 1918
Artist: James McBey Location: the Imperial War Museum 

עוד נספר על נחיתת אניית המעפילים "ברל כצנלסון" ממש מצפון לכאן ועל האירועים הדרמטיים שהתפתחו לאחר מכן בסוף חודש נובמבר 1945.
כמו כן נסקור את תולדות המסגד סידנא עלי ונספר על הכפר הערבי אל-חראם שהיה כאן ועל יחסיו עם תושבי מושב רשפון הסמוך.

לא רק ים, חומות, חפירים וסיפורים היסטוריים - נחבר את העבר להווה ונסקור את ההשפעות ארוכות הטווח של האירועים ההיסטוריים על ימנו אנו. אפולוניה על הים - חוויה וחומר למחשבה!

לחצו כאן לעוד רעיונות לטיולי קיץ (יש להזמינם)

חזרה לטיולי איכות מרכז     חזרה לתפריט ראשי  


תגובות
(אין תגובות)


© 2021 Yoav Avneyon. All rights reserved.